Wigilia w innych krajach

Wigilia w innych krajach

Wigilia w innych krajach

Sama w sobie Wigilia Bożego Narodzenia nie jest świętem, ale w świadomości i mentalności Polaków stanowi dzień świąteczny, wstęp do Świąt Bożego Narodzenia, bez którego dla niejednego i niejednej z nas całe świętowanie nie miałoby sensu.

Uważana jest za jeden z najbardziej rodzinnych dni w roku, uroczyście obchodzony i pełen nawiązań do tradycji naszych przodków. Nie tylko jednak w Polsce z niecierpliwością oczekujemy wigilijnego wieczoru. Dzisiaj mamy dla was garść informacji o tym, jak obchodzona jest Wigilia w innych krajach.

Zwyczaje wigilijne podobne do tych w Polsce kultywowane są na Litwie, w Czechach i na Słowacji. Wiąże się to z licznymi zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego, wspólnego dla wszystkich wymienionych państw. Co ciekawe, jedynie w Polsce i na Litwie znana jest tradycja łamania się opłatkiem.

Wigilia w innych krajach europejskich

  • Holandia

Jako takiej Wigilii nie obchodzi się także w Holandii oraz w Belgii. W tym drugim kraju coraz częściej wieczerza wigilijna zamieniana jest na śniadanie w restauracji. Wtedy też odprawiane są tutaj ceremonie religijne oraz jasełka. Pasterka jest jedyną mszą w roku, podczas której kościoły są pełne.

  • Grecja

Szczególny klimat ma Wigilia w Grecji. Od samego rana dzieci chodzą tutaj po kolędzie. Na wigilijnym stole znajduje się natomiast tzw. Chleb Chrystusa – bochenki o różnych kształtach, z różnymi zdobieniami. Zwyczajem greckim związanym z Bożym Narodzeniem jest także zdobienie łodzi lub statku.

  • Wielka Brytania

W tym kraju w Wigilię większość osób pracuje, nie jest to dzień uznawany za szczególni istotny. Dopiero pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia obchodzony jest uroczyście, wtedy też wręczane są prezenty. Na bożonarodzeniowym stole króluje natomiast pieczony indyk z borówkami.

  • Francja

W kraju tym do samej wieczerzy wigilijnej nie przykłada się obecnie większej wagi. Najważniejszym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest tutaj obiad świąteczny, w czasie którego daniami głównymi są pasztet strasburski z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygi i wędzony łosoś.

  • Norwegia

Wigilia po norwesku to żeberka wieprzowe i gotowane mięso owcze plus specjalne danie przygotowane z solonej oraz gotowanej ryby, podawanej z boczkiem. Potrawa ta nosi tutaj nazwę Lutefisk.

  • Austria i Niemcy

W Niemczech zamiast wieczerzy wigilijnej przygotowuje się elegancką obiadokolację, w czasie której na stole króluje ryba z różnymi przystawkami. W Austrii natomiast daniem głównym w czasie kolacji jest karp albo… kaczka.

Wigilia poza Europą

W krajach pozaeuropejskich związanych z katolicyzmem spotyka się rysy charakterystyczne dla danej kultury.

  • Panama

W tym kraju nie świętuje się Wigilii – jest to normalny dzień, niczym nieróżniący się od dni powszednich. W Święta Bożego Narodzenia dużą uwagę przykłada się natomiast do lampek za oknem.

  • Boliwia

Boliwijczycy w Wigilię święcą własnoręcznie wykonane figurki. Następnie trwa całonocna zabawa.

  • Meksyk

Wigilia w innych krajach

W tym kraju święta obchodzone są w szczególnie religijnej atmosferze, a typowym zwyczajem jest piniata – zabawa polegająca na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli, wypełnionej słodyczami. Towarzysz jej wierszyk:

Nie chcę ja srebra, nie chcę ja złota,
Rozbić piniatę przyszła mi ochota!!
Rusz się, no rusz się!! wyjdź dziewczę stąd.
Z koszem słodyczy szybko opuść kąt.
Rusz się, no rusz się!! Wyjdź Juana ma.
Z koszem fistaszków spiesz do nas raz, dwa!
Uderz, uderz, uderz!! A nie pogub drogi
i do celu prosto niech cię niosą nogi.
Słodka pomarańcza, słodki ananas,
tych, co w drzwiach stoją, przegoń kijem zaraz.

  • Kolumbia

W Kolumbii świętuje się już od 8 grudnia, przystrajając krzewy ozdobami i lampkami. Nie ma wieczerzy, ale po ostatniej mszy świętuje się przez całą noc.

Reply