Jak nakryć do stołu wigilijnego?
Jaka będzie nasza tegoroczna Wigilia? Na pewno wspaniała i uroczysta, taka jak nigdzie na świecie, jeżeli do kolacji zasiądzie grono bliskich, życzliwych sobie ludzi, a na pięknie nakrytym i udekorowanym stole znajdą się ładnie podane wigilijne potrawy.
Powinno się je przyrządzać – jak za czasów naszych babek i prababek – z plonów pól, sadów, ogrodów, lasów i wód. Potrzebne nam więc będą ryby, kapusta, grzyby, miód, orzechy, mak, mąka, olej oraz wszelkie dostępne warzywa i owoce.
Planowanie wieczerzy wigilijnej
Planując kolację wigilijną, starajmy się wziąć pod uwagę upodobania domowników oraz swoje możliwości, a więc ile czasu i pieniędzy możemy przeznaczyć na przygotowanie potraw.
Osobom lubiącym gotować, które chcą urządzić tradycyjną wieczerzę, polecamy wykwintne, typowo wigilijne potrawy, np. czystą zupę rybną z kapuśniaczkami, zupę migdałową, rybę w galarecie, karpia w miodowym sosie.
Natomiast tych, którzy nie są biegli w sztuce kulinarnej lub nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na przygotowanie potraw, zachęcamy do wypróbowania przepisów na sałatki rybne. Są to przecież także dania postne, choć tradycja spożywania ich przy tej okazji nie jest jeszcze długa. Kolorowe i ładnie podane sałatki mogą być atrakcją także tej szczególnej kolacji.
Garść świątecznych przepisów znajdziecie tutaj.
Dekorowanie wigilijnego stołu
Stół wigilijny przygotowujemy i ozdabiamy zgodnie ze zwyczajami panującymi w rodzinie i regionie, z którego pochodzimy. W wielu domach najpierw rozkłada się na czystym stole sianko – symbol stajenki betlejemskiej – a dopiero na nim kładzie obrus. Można także, jak to jest w zwyczaju w niektórych wioskach, zawinąć garść sianka w śnieżnobiałą serwetę i ułożyć na obrusie, na środku stołu.
Najodpowiedniejszy na tę okazję jest biały obrus, ale jeśli mamy bardzo skromną białą zastawę, możemy zdecydować się na kolorowy – jednobarwny lub z motywami świątecznymi. Pamiętajmy także o dodatkowym nakryciu. Symbolizuje ono naszą gotowość przyjęcia na kolację wędrowca lub osoby samotnej i przypomina bliskich, których zabrakło wśród nas.
Uroczysty charakter wieczerzy podkreślają ładne serwetki. Najlepsze byłyby z tego samego materiału co obrus, ale w ostateczności mogą też być i jednorazowe. Układa sieje z lewej strony nakrycia, złożone w trójkąt lub prostokąt albo udrapowane w ładnych serwetnikach, od których roi się obecnie na sklepowych półkach. Można je również położyć na talerzach.
Dodatki do dań głównych – np. krokiety lub paszteciki do barszczu – ustawia się z lewej strony nakrycia, nad sztućcami, szklanki i kieliszki do napojów – z prawej. Opłatek kładzie się na talerzyku ustawionym – w zależności od domowych zwyczajów – obok nakrycia gospodarza domu lub najstarszego domownika, czyli osoby, która rozpocznie składanie życzeń.
Nieprawdą jest, że efektownie nakryć stół można tylko elegancką, drogą porcelaną i platerowanymi lub srebrnymi sztućcami. Doskonale będzie wyglądała zastawa z tańszej porcelany, a nawet z porcelitu, jeżeli dobierzemy do niej odpowiedni obrus, serwetki i świąteczne dekoracje.
Przygotowując stół, warto stosować zasadę: im bogatsza zastawa, tym skromniejsza dekoracja stołu, i odwrotnie – im skromniejsza zastawa, tym bardziej wyszukana dekoracja. Wszystko powinno być dobrane kolorystycznie i harmonizować nie tylko z tym, co postawimy na stole, ale również z wystrojem pomieszczenia, w którym będziemy spożywać wieczerzę.
Pamiętajmy, że piękny wygląd stołu (potraw i dekoracji) tylko w niewielkim stopniu zależy od zamożności gospodarzy. Natomiast znaczącą rolę odgrywają pomysłowość, staranność i czas, jaki poświęcimy na przygotowanie Wigilii.
Nawet najskromniejsza wieczerza, spożywana na porcelitowej zastawie, ale w serdecznej, rodzinnej atmosferze, może być ucztą, którą długo będzie się wspominać.