Jak być szczęśliwym w związku?

szczęśliwy związek

Jak być szczęśliwym w związku?

O rozwodach, nieszczęśliwych związkach, rozpadających się małżeństwach słyszymy coraz częściej. I niestety przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Wydaje nam się, że w dzisiejszym świecie to nieuniknione. Że rozwody to smutna konieczność, na którą nie ma żadnego lekarstwa. I pewnie dużo w tym racji – żyjący w XXI wieku człowiek, zabiegany i zapracowany, nie zawsze ma czas, żeby dbać o swój związek.

Ma też łatwy dostęp do wielu dóbr, żyje więc w przekonaniu, że jeżeli coś się psuje, można to przecież łatwo wymienić na coś nowego, niestety, takie podejście do życia przenosi też na relacje damsko-męskie. Zamiast naprawiać relacje z partnerem, woli zrezygnować ze związku, zdradzić lub potęgować kłótnie i zamieniać swoje życie nieuchronnie w piekło.

Recepta na miłość?

O dziwo jednak jest wiele małżeństw, które przetrwały ze sobą lata i są szczęśliwe, mimo, że po drodze zdarzały się chwile pełne obaw o to, co dalej. Małżonkowi tacy są z sobą w chorobie, w nieszczęściach, wspierają się, kiedy pojawiają się sytuacje kryzysowe, i potrafią ze sobą rozmawiać. Nawet jeżeli pojawią się takie problemy, jak przypadkowa zdrada czy kryzys finansowy, szukają rozwiązania, bo wiedzą, że chcą być razem, a decyzja o ich małżeństwie była słuszna.

Na początek trzeba zaznaczyć, że recepty uniwersalnej na utrzymanie miłości nie ma. Każda para powinna wypracować swój własny przepis na związek, co nie zawsze jest łatwe, często bowiem wymaga od osób zaangażowanych w związek obopólnych starań, obecności i rozmów. Zdarza się, że jesteśmy za leniwi, aby rozwiązywać problemy, i w sposób nieunikniony tracimy coś niezwykle cennego, co mogła nam dać druga strona. Nie bójcie się więc dbać o swoją miłość, gdyż pomoże wam to trwać razem przez lata i czuć się w towarzystwie partnera czy partnerki naprawdę wspaniale.

recepta na związekJak dbać o miłość?

Pielęgnacja miłości powinna być wieloaspektowa. Musimy pamiętać o bliskiej osobie i relacjach, jakie nas z nią łączą, ale równocześnie zachować własną indywidualność i na to samo pozwolić drugiej stronie. Ważne jest także to, aby nauczyć się sztuki kompromisu – bez małych ustępstw w mniej istotnych sprawach ani rusz!

Drobne gesty

Dbać o miłość można poprzez drobne gesty, a dzięki nim okazywać swoje uczucie bliskiej osobie na każdym kroku. Takim drobnym gestem może być pogłaskanie po policzku, przygotowanie kolacji – niespodzianki czy wyjścia – niespodzianki np. do kina czy teatru, przygotowanie śniadania do łóżka itp. Czasami trzeba też przymykać oczy na drobne wady drugiej osoby, a równocześnie wykazywać sporo empatii i starać się zrozumieć partnera czy partnerkę, kiedy przychodzą ciężkie dni. Dobrze jest umieć rozumieć i słuchać, ale także rozmawiać na ważne dla was obojga tematy.

Lojalność

Trzeba też być lojalnym wobec drugiej osoby – nawet jeżeli coś nas w niej denerwuje, lepiej jest nie opowiadać o tym na prawo i lewo, gdyż będąc z kimś w związku i decydując się na kroczenie z nim przez życie, przyjmujemy go z wszystkimi jego wadami i zaletami. Problemy najlepiej jest omawiać między sobą, dzięki czemu nie nadużywa się zaufania partnera i jest się wobec niego fair.

Życie zgodnie z zasadą „carpe diem”

Warto też cieszyć się z małych rzeczy i chwytać chwile. Nie odkładajcie na później wyjazdów, chwil relaksu – nawet jeżeli w danym momencie nie macie pieniędzy na zagraniczne wczasy, spokojnie możecie wybrać się na kilka dni w góry. Wspólny wyjazd scementuje wasz związek i będzie doświadczeniem, które przyniesie nowe emocje, nowe wrażenia, pozwoli wam odpocząć i zrelaksować się – a nic tak nie wzmacnia relacji między partnerami, jak wspólne przeżycia. Ich wspomnienia w gorszych chwilach potrafią przetrwać niejedną burzę.

Reply