Chorobliwa zazdrość, czyli zespół Otella

Chorobliwa zazdrość, czyli zespół Otella

Chorobliwa zazdrość, czyli zespół Otella

Osoby, które cierpią na uzależnienie od alkoholu lub posiadają w inny sposób uszkodzony centralny układ nerwowy, mogą doświadczać objawów zespołu Otella.

Zazwyczaj podatni na niego są mężczyźni, choć i kobiety czasami dotyka obłęd zazdrości.

Charakterystyczną cechą tej dolegliwości są omamy niewierności małżeńskiej, w skrajnych przypadkach występujące razem z prześladowaniem. Ciągłe podejrzenia, brak możliwości nawiązania dialogu to inne objawy świadczące o dolegliwości. Chore osoby same wyszukują dowody zdrady. I są to drobiazgi w rodzaju kilkuminutowego spóźnienia z pracy, spadku libido, głuchych telefonów, gorszego nastroju.

Te czynniki sprawiają, że chory utwierdza się w przekonaniu o zdradzie partnera. W ten sposób machina się nakręca i rozpoczyna się prześladowanie. Pod lupę idzie telefon komórkowy, torebka, billingi z rozmów, sprawdzane są kieszenie w spodniach. I jeśli nawet taka osoba nie znajdzie w rzeczach partnera nic, co byłoby dla niej wystarczające jako dowód zdrady, zapewnia samą siebie, że partner jest niezwykle przebiegły. Wówczas dochodzi do bezpośrednich pytań o niewierność. I żadna deklaracja czy dowód nie są w stanie utwierdzić chorego na zespół Otella, że partner mówi prawdę i ma czyste sumienie.

Co robić?

Są dwa wyjścia. Można przyznać się dla świętego spokoju i wtedy zamienić swoje życie w koszmar. Albo nadal zaprzeczać, jednak omamy chorej osoby będą prowadziły do narastania konfliktu, co może skutkować nawet agresją. Wielokrotnie dochodzi do przemocy fizycznej. To środek służący do zmuszenia lub przyznania się do niewierności. W końcu tak prześladowana osoba nie wytrzymuje napięcia i decyduje się na odejście.

Czy to znaczy, że nie ma ratunku?

Chory musi jak najszybciej podjąć leczenie. Im szybciej to zrobi, tym lepsze są rokowania dotyczące przyszłości jego związku. Jednak jest to trudne, bo zazwyczaj osoba chorobliwie zazdrosna nie widzi problemu i nie uważa, że jest chora. Czasem trzeba wykorzystać podstęp, jednak pomimo szybkiej diagnozy pozostaje problem, jak nakłonić do leczenia?

Leczenie zespołu Otella wymaga długiego przyjmowania neuroleptyków, które są stosowane w leczeniu schizofrenii. Często jeśli pacjent dobrowolnie je przyjmuje i któregoś dnia poczuje ulgę, to samowolnie odstawia leki, bo „przecież czuje się lepiej”. To spory błąd! Urojenia wrócą i problem pozostanie.

Należy pamiętać, że choroba nie odbija się negatywnie jedynie na małżonkach, ale także na całej rodzinie. Tego rodzaju dolegliwość jest przyczyną ciągłych awantur, podejrzeń czy przemocy. Czasami dochodzi do tak traumatycznych przeżyć, jak samobójstwo chorego, który nie może pogodzić się z domniemanymi zdradami partnera. I jeśli chory nie podejmie sam leczenia, w niektórych sytuacjach prawo polskie dopuszcza możliwość leczenia sądowego, które odbywa się w zamkniętych warunkach szpitala psychiatrycznego. Jednak nawet jeśli chory odczuje poprawę po pobycie na oddziale, to wracając do domu, powraca także do starych nawyków.

Reply