Gry planszowe wracają do gry!

Gry planszowe

Gry planszowe

Wydawać by się mogło, że w czasach gier komputerowych, smarthphon’ów , x-Box’ów  i innych wynalazków, na tradycyjne gry planszowe zwyczajnie nie ma już miejsca.

Nic bardziej mylnego! Świat kostek, kart i kolorowych pionków powoli wraca do łask graczy, a coraz większa część społeczeństwa zaczyna doceniać „rzeczywistą” rywalizację, z dala od komputera.

Gry planszowe kiedyś i dziś

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, gry planszowe liczą sobie już ponad 7000 lat! Pierwszą grę z planszą i pionkami znaleziono na terenach starożytnej Mezopotamii, zaś datę jej powstania oszacowano na… 5000 rok p.n.e. Przez ten czas gry planszowe nieustannie bawiły miliony ludzi na całym świecie. Aż do dzisiaj.

Współcześnie, gry planszowe straciły sporo na popularności na rzecz gier komputerowych i innej, „elektronicznej” rozrywki. Nie oznacza to jednak wcale, że całkowicie odeszły w zapomnienie. Fanów planszówek wciąż jest całkiem sporo – także w Polsce – a społeczność graczy od jakiegoś czasu systematycznie się powiększa. Grono to jest raczej zamknięte, ale nie ma żadnych przeszkód, byś do niego dołączył!

Atuty gier planszowych

Sięgnięcie do planszówek to swego rodzaju powrót do korzeni. Okazuje się jednak, że takie „cofnięcie się w czasie” ma więcej zalet, niż moglibyśmy sądzić.

Oczywiście podstawowym celem grania w gry planszowe (i wszystkie inne) jest rozrywka. Gry planszowe to przyjemny sposób spędzenia czasu, który zadowoli szczególnie tych, którzy lubią rywalizację. Wszak gra planszowa to nic innego jak nieustanne myślenie, planowanie i analizowanie w celu pokonania przeciwników. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na inny aspekt planszówek – jest to świetny sposób na ćwiczenie pamięci i logicznego myślenia. Z tego względu są ciekawym narzędziem edukacyjnym dla dzieci, łączącym przyjemne z pożytecznym. I przy okazji uczącym także… przegrywać!

Jeśli dodamy to tego wszystkiego fakt, że gry planszowe są wspaniałą okazją na integrację i wspólne spędzenie czasu w danym gronie, powodów, dla których warto po nie sięgnąć, jest już całkiem sporo.

Bogaty świat planszówek

Oferta gier planszowych jest ogromna i prawdopodobnie zdecydowanie większa niż przypuszczasz. Planszówki to nie tylko popularny w naszym kraju Eurobiznes czy Monopoly. To znacznie, znacznie więcej. Warto przy tym dodać, że wiele z nich jest dużo bardziej rozbudowanych niż niektóre gry komputerowe!

Ryzyko - przykład gry planszowej

Gigantyczna różnorodność gier planszowych sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Chcesz stoczyć walkę o podbój świata (niekoniecznie naszego świata – równie dobrze może to być np. Śródziemie znane z Władcy Pierścieni lub inny, fantastyczny świat)? Nie ma problemu. A może chciałbyś stać się bohaterem, walczącym z potworami i szukającym artefaktów? Nie widzę przeszkód. Podobnie, jak nie ma przeszkód byś zagrał w gry bitewne, ekonomiczne lub jeszcze inne.

Różnorodność gier planszowych nie opiera się wyłącznie na ich tematyce. Planszówki różnią się też od siebie mechaniką rozgrywki. I tak:

  • Jedne gry są bardziej losowe, inne mniej
  • Jedne gry można skończyć w 1-2 godziny, inne ciągnę się nawet przez kilkanaście godzin
  • Jedne gry są trudniejsze, inne łatwiejsze (chodzi o stopień myślenia)
  • Jedne to gry drużynowe, inne – indywidualne

Fakt ten tym  sprawia, że każdy fan gier planszowych naprawdę ma w czym wybierać!

Reply