Gry czasu rzeczywistego

Gry czasu rzeczywistego

Gry czasu rzeczywistego

Obecnie do najczęściej wymienianych form spędzania czasu wolnego zaliczane są gry komputerowe: on-line lub te umieszczane na nośnikach typu płyty CD lub innych. Ich producenci starają się co jakiś czas zaskakiwać graczy nowymi pomysłami i projektami. Uwzględniają przy tym nie tylko zainteresowania, ale przede wszystkim potrzeby amatorów tego typu rozrywki.

Nowe propozycje gier komputerowych zaskakują więc pomysłowością, doskonałą grafiką, świetną ścieżką dźwiękową oraz niezliczonymi możliwościami jakie otrzymuje gracz.

Strategiczne gry czasu rzeczywistego

Przykładem tego typu rozwiązań są tak zwane gry czasu rzeczywistego, które na chwilę obecną cieszą się wzrastającym coraz bardziej zainteresowaniem i popularnością.  Gry RTS umożliwiają nam wcielenie się w postać dowódców, którzy mają za zadanie pokierować losami podległych im osób. Ostatecznym zaś celem, jaki stoi przed nami, jest zdyskwalifikowanie przeciwnika i ograniczenie jego ruchów. Zadnie tylko z pozoru wydaje się być prostym. Gry RTS wymagają ciągłej czujności nad rozwojem sytuacji. Czasu na podjęcie decyzji o kolejnym ruchu jest niewiele, a ich efekty widoczne są natychmiast.

Strategiczne gry czasu rzeczywistego (bo tak brzmi ich pełna nazwa) wywodzą się  z angielskiego określania Real Time Strategy, stąd też w wielu źródłach pojawia się często określenie gry RTS. Cechy charakterystyczne tych gier to przede wszystkim ich dynamika i efektowność. Gry te wymagają również od gracza, szybkości reagowania oraz umiejętności precyzyjnego zbudowania skutecznej strategii, której zadaniem jest wyparcie przeciwnika.

Gry czasu rzeczywistego zaliczane są do rodzaju gier strategicznych. Mogą być one prowadzone grupowo lub pojedynczo. Są to gry komputerowe, które zmuszają gracza do wykazania się własną inicjatywą. Gry czasu rzeczywistego wykorzystują więc takie umiejętności gracza jak: logiczne myślenie, umiejętność planowania oraz wiedza ogólna.

RTS, czyli Rozwój?

Strategiczne gry czasu rzeczywistego bazują także na zdecydowanych i przemyślanych działaniach. Nie jest to więc rozrywka dla leniwych ani tym bardziej dla amatorów rozrywki „lekkiej, łatwej i przyjemnej”. Nie będzie tu przesadą, gdy stwierdzimy, że gry czasu rzeczywistego to gry rozwojowe. Pomagają nam oderwać się od codziennych obowiązków, przy jednoczesnym wykorzystaniu umiejętności naszego umysłu i zmuszeniu go do dalszej pracy. Uczestnictwo w grach tego typu, to świetny sposób na trening naszego mózgu.

Gry RTS mogą być też dobrą okazją do opanowania pewnych umiejętności, które są nam niezbędne w wykonywaniu pracy zawodowej polegającej na wdrażaniu nowych rozwiązań o kluczowym dla naszej firmy lub dla nas samych znaczeniu.

Strategiczne gry czasu rzeczywistego to również gry, które wymagają zdolności przewidywania posunięć wroga. Do prawidłowego ich rozgrywania potrzebne jest więc umiejętne opanowanie stresu. Gry tego typu, uczą nas refleksu oraz pobudzają w wielu wypadkach kreatywność. Spostrzegawczość, a także szybkie myślenie to również bardzo przydatne w trakcie gry cechy, jakimi powinniśmy władać chcąc wygrać.

RTS to gry polegające głównie na takim zbudowaniu własnych posunięć, by w rezultacie zniszczyć bazę przeciwnika, a tym samym wyeliminować go z dalszej gry. W tego typu grach gracze mają niewyczerpaną bazę dowolnych posunięć i ruchów. Cecha ta pozwala na odróżnienie ich od tradycyjnych gier strategicznych, w których obowiązują tury i kolejki ruchów. W grach RTS czegoś takiego nie ma.

Strategie czasu rzeczywistego wykorzystują także zręczność gracza. Przebiegu gry nie da się zatrzymać, by przemyśleć kolejny ruch. Nie istnieje tu także możliwość spowolnienia akcji na swoją korzyść. Trzeba więc szybko i pewnie przechodzić kolejne etapy gry, mając zawsze na uwadze fakt, że przeciwnik będzie postępował dokładnie tak samo jak my i że jego celem – tak samo jak naszym – jest zniszczenie naszej bazy i stworzenie w jej miejsce swojego oddziału. W trakcie trwania gry gracze, niszcząc bazy już istniejące, rozbudowują własne zaplecze. Muszą przy tym starać się, by budowane przez nich fortyfikacje były jak najbardziej trudne do zdobycia dla przeciwnika.

StarCraft

Jedną z najbardziej popularnych gier typu strategie czasu rzeczywistego jest „StarCraft” –  najbardziej kasowa i rozwojowa gra tego rodzaju. Gra polega na zdobyciu odpowiedniej ilości i rodzaju minerałów oraz gazów, które pomogą w zbudowaniu własnej bazy bojowej.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=qpf5fLs-lPQ&feature=relmfu[/tube]

Age of Empires

Inną równie popularną grą typu strategie czasu rzeczywistego jest „Age of Empires”. W tej grze chodzi o to, by doskonalić własną podległą nam cywilizację poprzez różnego rodzaju zdolności i umiejętności. Im bardziej rozbudowana i zaawansowana cywilizacyjnie będzie podległa nam nacja, tym mocniej wzrastają nasze szanse na pokonanie i likwidację pozostałych nacji.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=FQmD1-nY5DI[/tube]

Warcraft

Trzecią co do popularności grą typu strategia czasu rzeczywistego jest „Warcraft”. Daje ona ogromnie dużo możliwości graczom. Mają oni do swojej dyspozycji całą gamę przeróżnych postaci, w które mogą się wcielić. Fabuła gry rozgrywa się w dwóch fantastycznych rzeczywistościach.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=0kYh6RxYc10[/tube]

Cechą, która wyróżniała tego rodzaju gry, była też dość uboga, pod względem technologicznych rozwiązań grafika. Obecnie jednak producenci gier RTS coraz częściej włączają do nich modele trójwymiarowe. Dzięki temu gry, stają się jeszcze bardziej atrakcyjne i ciekawe. Przykładem tego typu rozwiązań pod względem grafiki jest gra „Spring”. W rozgrywkach tych staczamy niezliczoną ilość bitew i pojedynków bojowych.  W grze tej, na jednym polu bitewnym równocześnie może znaleźć się nawet 250 osób.

Reply