Antarktyda – kontynent pokoju

Góry Transantarktyczne

Antarktyda – kontynent pokoju

Antarktyda, której nazwa wywodzi się od greckiego antarktikós, oznaczającego „leżący naprzeciwko północy”, jest jednym z siedmiu kontynentów, usytuowanym na półkuli północnej, Jej powierzchnia wynosi około 14 mln km². Co ciekawe, to jedyny kontynent, gdzie nie ma żadnego państwa i praktycznie nie zamieszkują go ludzie, z wyjątkiem oczywiście pracowników działających tam od lat 37 stacji badawczych.

Główną przyczyną niezamieszkania Antarktydy jest fakt, iż panuje tam wyjątkowo zimny, wietrzny klimat, przyczyniający się do tego, iż skąpa jest pokrywająca ją szata roślinna, a także występująca na tym kontynencie fauna. Zarówno rośliny, jak i zwierzęta występują jedynie na wyspach oraz na wybrzeżach.

Klimat Antarktydy

Nad Antarktydą panuje klimat glacjalny, który nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie. Jest on jedną z odmian klimatu polarnego. Panują tutaj najniższe na naszej planecie temperatury, które dochodzą do -90°C. Średnia temperatura w ciągu roku to mniej więcej -55°C, najcieplejszym miesiącem jest tutaj styczeń, a najchłodniejszym sierpień. Bardzo niskie są również opady, co wynika z faktu, iż przez większą część roku panuje tutaj wyż, niże zaś, przynoszące opady, pojawiają się sporadycznie.

Fauna Antarktydy

Klimat Antarktydy nie sprzyja istotom żywym, trudno więc dziwić się, iż różnorodność gatunkowa zwierząt oraz ich liczebność jest tutaj niezwykle słaba. Dominują pingwiny, zwłaszcza pingwiny cesarskie, oraz zwierzęta wodne, nie ma natomiast żadnych gadów, ssaków lądowych, płazów, latających owadów oraz ryb słodkowodnych. Spośród ssaków lądowych najliczniejszą grupę zwierząt stanowią foki antarktyczne, na czele z fokami krabojadami. Największe z nich to słonie morskie, niestety, ich populacja stale spada.

U wybrzeży, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy, można natomiast spotkać jeżowce, rozgwiazdy, gąbki, meduzy, głowonogi oraz krewetki.

Flora Antarktydy

Podobnie jak fauna, także i flora Antarktydy nie jest bogata. Rośliny występują na tych fragmentach kontynentu, które nie są pokryte lądolodem, i są to przede wszystkim glony, porosty, wątrobowce oraz mchy, a także dwa gatunki roślin naczyniowych – kolobant antarktyczny oraz śmiałek antarktyczny.

Dlaczego Antarktyda nazywana jest kontynentem pokoju?

W związku z tym, że Antarktyda nie należy do żadnego państwa, a także, że zgodnie z traktatem antarktycznym żaden z krajów nie może także wysuwać względem niej jakichkolwiek roszczeń terytorialnych, nazywana jest kontynentem pokoju. Mimo że znajdują się pod nią bogate złoża węgla kamiennego, miedzi, złota, srebra, ołowiu czy żelaza, nikt nie czerpie z nich zysku i nikt nigdy do tego nie dążył.

Magia Wielkiego Błękitu – Siedem Kontynentów – Antarktyda

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=mgEEAI9yxoM[/tube]

Reply