Jak prać ubrania?
Znajdziesz tutaj pożyteczne porady dotyczące prania różnych tkanin. Dowiesz się jak sprawić, by twoje ubrania były czyste i na długo zachowały piękny kolor i wygląd.
Sortowanie
- Przed rozpoczęciem prania posegreguj rzeczy: osobno białe i ciemne, a także osobno te które nadają się do prania w pralce i do prania ręcznego.
- Pamiętaj, aby sprawdzić kieszenie i wyciągnąć z nich wszystko. Zapnij też zamki i haftki, odepnij broszki.
- Zamiast płynu do tkanin do ostatniego płukania możesz użyć octu, efekt będzie taki sam.
Wybielanie
- Aby chusteczki lub serwetki odzyskały śnieżną biel możesz je namoczyć przez dzień w wodzie z dodatkiem soli.
- Poszarzała bielizna znów stanie się biała, jeżeli do prania zasadniczego dodasz torebkę proszku do pieczenia.
- Jeśli białe koszule zrobiły się poszarzałe wypierz je w wodzie z kilkoma plasterkami cytryny.
- Pożółkłą bieliznę namocz na noc w zsiadłym mleku i wypierz.
- Czarne ubrania szybko blakną, dlatego pierz je zawsze na lewej stronie. Od czasu do czasu możesz też dodać do płukania wywar z liści orzecha, który pogłębia czerń.
Bielizna i koszule
- Delikatną koronkową bieliznę oraz rajstopy pierz w specjalnym woreczku.
- Mocno przybrudzone mankiety i kołnierze łatwiej jest wyprać, jeżeli zwilży się je wodą, a potem natrze mydłem (zżółknięte posmaruje białą kredą). Po 10 minutach usuń mydło albo kredę szczoteczką do paznokci i wyprać koszulę.
- Jeżeli kołnierz koszuli jest bardzo zabrudzony, natrzyj go szamponem do włosów, rozpuści on tłuszcz, po około godzinie wypierz koszulę.
Jedwab
- Rzeczy z jedwabiu pierz w szamponie, a do ostatniego płukania dodaj octu. Następnie wykręć w zrolowanym ręczniku i od razu prasuj.
- Do wody, w której pierzesz jedwabną bluzkę, sukienkę albo bieliznę, dolej troszkę spirytusu metylowego. Dzięki temu materiał zachowa naturalny połysk.
- Dodatek lanoliny sprawi, że jedwab będzie bardzo przyjemny w dotyku.
Wełna
- By wełniane dzianiny nie straciły miękkości i elastyczności, płucz je w wodzie o takiej samej temperaturze, jaką miała woda podczas prania. Duża różnica temperatur powoduje, że ubrania robią się sztywne, a nawet się zbiegają.
- Swetry najlepiej jest prać ręcznie, a po wypłukaniu zawinąć w ręcznik i wygnieść. Susz je rozłożone na ręczniku, nie wieszaj, bo to może sprawić, że się porozciągają.
- Brudne kołnierzyki przy płaszczach i marynarkach przetrzyj tamponem namoczonym w benzynie i mące ziemniaczanej, po wysuszeniu strzep pozostałości mąki. Możesz również użyć amoniaku rozcieńczonego wodą, ale musisz go szybko zmyć gąbką zanurzoną w wodzie.
- Żeby odświeżyć wyświecone wełniane ubrania, przetrzyj je delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym i uprasuj gorącym żelazkiem przez mocno zwilżoną szmatkę.
Aksamit
- Aksamit najlepiej wyczyścisz drugim kawałkiem aksamitu. Musisz lekko zwilżyć kawałek aksamitu i pocierać nim tkaninę pod włos, aż znikną wszystkie wgniecenia.
- Ubrań z aksamitu nie należy wyżymać, tylko powiesić na wieszaku i zostawić, aby woda ściekła. Nie wieszaj go jednak w pobliżu źródła ciepła. Zanim tkanina wyschnie, wyszczotkuj ją miękką szczotką.
- Jeżeli aksamit jest zakurzony, delikatnie wyczyść go szczotką namoczoną w soli.
- Zatłuszczony aksamitny kołnierzyk najlepiej wyczyści benzyna.
- Rzeczy z pluszu powinno się prać odwrócone na lewą stronę.
Kurtka puchowa
- Kurtkę puchową możesz prać w pralce automatycznej, ale pamiętaj, aby ustawić program do prania tkanin delikatnych o temperaturze 30 stopni. By puch nie zesztywniał i się nie zbił, do bębna włóż piłkę tenisową.
- Kurtkę puchową najlepiej susz w suszarce ustawionej na niski stopień i letnią temperaturę, tutaj również przyda się piłka tenisowa.
Firanki
- Jeżeli kremowe firanki straciły swój odcień, wystarczy, że zanurzysz je na chwilę w zimnej herbacie, a następnie rozwiesisz bez wyżymania.
- Firanki na dłużej zachowają czystość, jeżeli do wody wsypiesz garść soli.