Walka ze stresem i zmęczeniem

choleryk

Walka ze stresem i zmęczeniem

Natłok obowiązków, codzienna praca, zmęczenie, problemy – to wszystko sprawia, że nie tylko opadamy z sił fizycznych, ale także tracimy cierpliwość do otoczenia. Narastające napięcie stopniowo  wyprowadza nas z równowagi. Aby temu przeciwdziałać, każdy powinien znaleźć chociaż odrobinę wolnego czasu na relaks.

Ciepła kąpiel z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego, spacer z bliską osobą, wycieczka rowerowa lub dobra książka – pomysłów jest wiele. Niestety coraz częściej zapominamy o odpoczynku, zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Tymczasem dbałość o zdrowie i kondycję sprawia,  że człowiek nabiera dystansu do otaczających problemów. Warto chociaż na chwilę oderwać się od codzienności, zregenerować siły.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów walki ze stresem. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

Rozmowa z bliską osobą – nic nie pomaga lepiej jak rozmowa z przyjacielem przy lampce dobrego wina. Zaufana osoba może podpowiedzieć, co robić w trudnej sytuacji, pocieszyć, rozweselić i spojrzeć na sprawę z zupełnie innej perspektywy, bez emocji.

Ulubiony sport – jeżeli nie preferujemy konkretnej dyscypliny, warto wybrać się na basen, pobiegać lub pospacerować wieczorową porą, pograć w siatkówkę, udać się na fitness.

Pasja, hobby – ciekawy film, literatura, ręczne wyszywanie, majsterkowanie – są to zajęcia, które nie tylko dają wiele radości i satysfakcji, ale również skutecznie rozładowują napięcie.

Sprzątanie – nie tylko pożyteczne dla domu, ale także dla człowieka. Idealne dla osób, które łatwo się denerwują.

Dobra muzyka – najlepiej żywiołowa. Zbyt spokojne i nastrojowe utwory mogą wywołać odwrotny efekt.

Taniec – podczas sprzątania lub po prostu dla spalenia energii

Krzyk – jeśli twoje zdenerwowanie osiąga już najwyższy poziom, dobrze znaleźć ustronne miejsce i po prostu pokrzyczeć, nawet popłakać. Kotłowanie emocji doprowadzi do niepotrzebnej frustracji.

Dobra herbata – ziołowa np. z melisy lub inne dostępne w aptece łagodne środki ziołowe.

20-minutowa drzemka – badania dowiodły, że krótki sen, nie dłuższy niż 20 minut doskonale wpływa na komfort fizyczny i psychiczny człowieka. Jednak aby efekt był odczuwalny, należy codziennie systematycznie stosować tego rodzaju odpoczynek. 20 minut drzemki przynosi lepsze efekty niż kilkugodzinny sen w ciągu dnia, który sprawia, że budzimy się bardziej zmęczeni. Tymczasem krótki sen poprawia jakość pamięci oraz wzmacnia organizm.

Reply