Wiosenne porządki w szafie

szafa

Wiosenne porządki w szafie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, w związku z tym czas na zmiany w garderobie. Zanim zdecydujemy się na zakup nowych ubrań, koniecznie zróbmy porządki w swoich szafach oraz komodach. Konieczne będzie bowiem przejrzenie, wypranie, wyczyszczenie i spakowanie ubrań zimowych, a wyjęcie i odświeżenie ubrań letnich. 

Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka rad na temat tego, jak uporządkować szafę przed wiosną, aby bez problemu znaleźć miejsce na nowe wiosenne kreacje.

Segregacja ubrań w szafie

Nie myśl, że uda Ci się uporządkować wszystkie rzeczy w swojej szafie w jeden wieczór – kiedy ma się niewiele czasu, niełatwo jest podjąć sensowne decyzje odnośnie do tego, co zostawić, a co kompletnie nie nadaje się już do noszenia.

Dlatego na początek zacznij od podzielenia swoich ubrań na trzy grupy – rzeczy, których nie lubisz, są zniszczone lub w ogóle nie nadają się do używania, rzeczy, nad których losem będziesz chciała się jeszcze zastanowić, oraz rzeczy, które na pewno zostaną. Takie selekcje rób dwa albo trzy razy, za każdym razem rezygnując z rzeczy, które na pewno będziesz nosić w przyszłości – dzięki temu selekcja będzie przebiegała szybko i sprawnie.

Zimowe ubrania, których nie będziesz używała przez wiosnę oraz lato, zapakuj do worków lub przełóż na wyższe półki w szafie. Zasady przechowywania ubrań w szafie znajdziesz TUTAJ.

Przygotowanie odzieży do przechowywania

Koniecznie je wcześniej upierz i odśwież. Jeżeli masz zimowe ubrania, które wymagają czyszczenia w pralni, zadbaj o ich odświeżenie już teraz – dzięki temu będziesz mogła, gdy przyjdą jesienno-zimowe dni, od razu wyciągnąć je z szafy i z nich korzystać, bez konieczności myślenia o tym, iż należy je oddać do czyszczenia.

Piorąc ubrania, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni do tego środek. Nigdy nie pierz kolorowych ubrań w proszkach przeznaczonych do białych rzeczy, gdyż trwale wybielają one kolor z włókien tkaniny, co jest pożądane jedynie w przypadku ubrań jasnych. Sięgaj też po płyny do płukania, dzięki którym tkaniny staną się miękkie i pachnące, a dodatkowo nie będą się elektryzować.

Zabezpiecz też ubrania przed molami. Możesz wybrać wiele produktów antymolowych, dostępnych w drogeriach, zawierających np. olejki eteryczne z lawendy, pomarańczy czy wanilii, których zapachu mole nie lubią. Pomoże też włożenie do kieszeni ubrań ususzonych skórek cytryny czy saszetek z suszoną lawendą.

Reply