Jak zapewnić kwiatom wodę w czasie wyjazdu?

Kwiaty bez opieki

Kwiaty bez opieki

Zwykle przed wyjazdem na wakacje i urlopy zmuszeni jesteśmy prosić sąsiadów lub kogoś z rodziny o podlewanie kwiatów doniczkowych w naszym mieszkaniu.

Tymczasem jest sposób na to, by nie fatygując nikogo, zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podłoża.

Pomysły na nawadnianie kwiatów podczas urlopu

Najprostszym „samoczynnym podlewaczem” może być bawełniany pasek, łączący zbiornik wody z ziemią w doniczce. Przesączająca się powoli woda systematycznie nawilża ziemię. Pasek bawełnianej tkaniny szerokości około 6 centymetrów należy ściśle zwinąć w cienki rulon (aby się nie rozwijał, można go obszyć lub owinąć nitką), końcówki naciąć, by utworzyły pędzelek, a część środkową owinąć folią aluminiową lub przezroczystą, co zapobiegnie wysychaniu.

Następnie tuż obok doniczki, na odwróconym garnku trzeba ustawić dość duże, płaskie naczynie z wodą, w taki sposób, by woda w naczyniu nie sięgała wyżej niż centymetr nad krawędź doniczki. Jedną końcówkę paska należy ułożyć na dnie naczynia, drugą trzeba umieścić dość głęboko w ziemi wypełniającej doniczkę.

Podlewacz instalujemy na kilka dni przed wyjazdem z domu, aby zaobserwować, czy woda nie przesącza się do doniczki zbyt szybko. Gdyby tak było, należy obniżyć naczynie z wodą i – na wszelki wypadek – doniczkę ustawić na dużym, głębokim talerzu.

Gotowe podlewacze można też kupić w sklepie. Urządzenia te składają się z cienkiej rurki z jednej strony opatrzonej końcówką ssącą, a z drugiej kapturkiem, który nasadza się na kołnierz w górnej części stożka z porowatej ceramiki, umożliwiającej przesączanie się wody.

Przed zainstalowaniem samopodlewacza wszystkie jego części trzeba namoczyć w wodzie (wciśnięcie kapturka na kołnierz stożka też powinno odbywać się pod wodą). Następnie końcówkę urządzenia zagłębia się w doniczce, a zakończenie rurki ssącej układa na dnie ustawionego wyżej naczynia z wodą. Rurkę doprowadzającą przymocowuje się do krawędzi naczynia z wodą (plastrem lub klamerką do bielizny).

Po powrocie z urlopu należy końcówkę bardzo dokładnie wyczyścić, wymyć i wysuszyć.

Reply