Szare komórki – budowa oraz rola

umysł

Szare komórki – budowa oraz rola

Kiedy skłaniamy kogoś do nauki lub myślenia, często mówimy „Użyj szarych komórek!”. Czy zastanawiamy się jednak w czasie wypowiadania tych słów, o co tak naprawdę prosimy? Czy wiemy, czym są szare komórki? W końcu to nic innego jak kora mózgowa, która zbudowana jest z komórek nerwowych.

Wewnętrzne części mózgu są białe i składają się z włókien nerwowych.

 Jak zbudowane są i jak działają „szare komórki”?

W istocie szarej mózgu komórki nerwowe w powiększeniu przypominają pajączki. Ich długie i cienkie „nogi”, czyli dendryty, mają za zadanie łączenie ze sobą komórek nerwowych. Każdy typ lub warstwa komórek ma własną nazwę (na przykład komórki piramidalne lub horyzontalne).

Istota biała posiada włókna zwane aksonami. Znajduje się ona pod korą mózgową i łączy korę z niższymi częściami mózgu.

Kora mózgowa może zmieścić się w naszej głowie tylko dlatego, że jest mocno pofałdowana. Gdybyśmy chcieli ją rozprostować, miałaby ona wielkość poszewki do poduszki!

Nasz mózg odżywiany jest za pomocą naczyń krwionośnych. Dostarczają mu one stale tlen i energię. Ochronę tego narządu stanowią trzy cienkie powłoki, tak zwane opony mózgowe. Wymieniając od zewnątrz: opona twarda, pajęczynówka oraz opona miękka. Oplatają one mózg niczym poduszki, chronią przed wstrząsami i uderzeniami.

Komórki i sygnały nerwowe

Pojedyncza komórka nerwowa posiada zaokrągloną cześć, która fachowo nazywana jest ciałem komórki. Uchodzi z niego kilka bardzo cienkich, pająkowatych wypustek, czyli dendrytów, oraz jedna gruba, czyli akson (przypomina drut).  Zakończenia dendrytów odbierają sygnały nerwowe z innych komórek nerwowych. Sygnał przesyłany jest wzdłuż aksonu, wprost  do dendrytów kolejnych komórek nerwowych.

Reply