Malujemy mieszkanie
Każdy moment jest dobry na odświeżenie mieszkania. Zmiana koloru ścian to zabieg dość prosty, a efekt może być spektakularny.
Zanim postanowimy, na jaki kolor pomalujemy ściany w danym pomieszczeniu, pomyślmy, na jakim wnętrzu nam zależy. Przytulny klimat stworzą odcienie pastelowe, ale im intensywniejsze, tym bardziej zacieśnią pomieszczenie. Orzeźwienie może wnieść niebieski lub zielony. Te kolory mają taką zaletę, że optycznie powiększą wnętrze. Biel za to doda lekkości i zgra się ze wszystkimi barwami w mieszkaniu.
Zakupy
By nie stracić głowy w sklepie przed pólkami pełnymi farb, trzeba przygotować się do zakupów. Po pierwsze warto ustalić ile litów farby potrzebujemy. Liczymy całkowitą powierzchnię ścian, które będziemy malować, odejmujemy powierzchnię drzwi i okien. Wynik dzielimy przez liczbę metrów kwadratowych, które określają wydajność litra farby.
Do tego warto dodać 15% zapasu. Identycznie liczymy ilość farby na sufit. Na stronach internetowych producentów farb znajdziemy gotowe programy liczące za nas, wiec warto skorzystać z takiej opcji.
Farba
Na ściany i sufity stosuje się głównie emulsje akrylowe i lateksowe. Lateksowe są bardziej odporne na zabrudzenie i szorowanie, ale oba rodzaje są paroprzepuszczalne, co oznacza, że ściany również oddychają, nie zbiera się na niej woda, nawet w łazience. Takie rodzaje farb nadają się do łazienek, przedpokoju czy kuchni.
Są też specjalne farby Kuchnia i Łazienka, odporne na plamy czy wilgoć, dodatkowo zapobiegają rozprzestrzenianiu się grzybów i pleśni. Emulsje akrylowe są polecane do pokoi dziecięcych i sypialni. Do pokoju dziecka warto wybrać również taką z rekomendacją PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego).
Puszka czy mieszalnik
Chociaż producenci starają się tworzyć wszystkie kolory, może się jednak zdarzyć, ze wśród nich zabraknie naszego ulubionego. Wtedy rozwiązaniem są farby z mieszalnika. Zamówimy je w sklepach meblarskich i supermarketach budowlanych. A jeśli chcemy dokupić farbę, wystarczy podać kod z wzornika i zawsze otrzymamy identyczną.
Gruntowanie
By efekt malowania nie zawiódł naszych oczekiwań, podłoże musi być odpowiednio przygotowane – ubytki zaszpachlowane, a powierzchnia wygładzona. Ścianę trzeba zagruntować. Są grunty m,in. do chłonnych tynków, płyt gipsowo-kartonowych i uniwersalne. Dzięki nim emulsja nie wsiąknie w podłoże i mniej się jej zużyje. Grunt jest niezbędny także wtedy, gdy na ciemniejszy kolor chcemy położyć jaśniejszy.
Działanie
By malować szybciej i bez zbędnego wysiłku, należy wcześniej przygotować miejsce pracy. Potrzebne będą: duży wałek do malowania ścian i sufitu oraz mniejszy do malowania zakamarków. Przyda się teleskopowy drążek, by nie wspinać się po drabinie oraz kuweta z kratką do odsączania wałka. Niezbędne są również klejąca farba malarska i folia do zabezpieczenia podłogi i mebli.
ABC domowego malarza
1. Równe i gładkie ściany i sufit myje się mydłem malarskim i szerokim pędzlem, potem nakłada grunt, a gdy on wyschnie, można zacząć malowanie farbą.
2. Należy zacząć od sufitu. Małym walkiem malujemy pas wokół niego na styku ze ścianą. Potem dużym wałkiem na drążku teleskopowym należy nałożyć farbę na resztę sufitu- pasami od okna w głąb pokoju. Pasy powinny na siebie zachodzić.
3. Przed malowaniem ścian należy również okleić taśmą malarską ramy okien i drzwi.
4. Małym wałkiem lub pędzlem dobrze jest pomalować rogi pokoju, wnęki okien, miejsca przy gniazdkach itp.
5. Dużym wałkiem malujemy ścianę. Po pierwszej warstwie nakładamy drugą, a po całkowitym wyschnięciu, odklejamy taśmę malarską.
warto się przygotować!