Nietoperze w domu
Nietoperze należą do gromady ssaków. Są jej jedynymi latającymi przedstawicielami. Prowadzą nocny tryb życia, a w ciągu dnia odpoczywają w ciemnym miejscu, przyjmując charakterystyczną pozę i zwisając głową w dół. Na ogół budzą w ludziach lęk, przywodząc na myśl krwiożercze wampiry. Wcześniej kojarzone były z szatanem.
Niepokojąco wygląda również chmara czarnych zwierząt wylatujących dziesiątkami ze swojej kryjówki pod osłoną nocy.
Lokatorzy widmo
Większość osób mieszkających z nietoperzami nie ma o tym zielonego pojęcia. Bardzo trudno je zobaczyć, gdy siedzą w swoich ukryciach, a fakt, że wydają z siebie niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki jeszcze bardziej to utrudnia. Nieraz odkrywamy sąsiedztwo nietoperzy, dopiero znajdując ich odchody, które są dobrym nawozem dla roślin, lub za pomocą specjalistycznego sprzętu przerabiającego ultradźwięki na dźwięki słyszalne dla ludzi.
Częstym lokatorem w polskich domach jest kolonia mroczków posrebrzanych. Gdy mieszkanie jest siedliskiem nietoperzy, bardzo łatwo może się zdarzyć, że któryś z nich wleci do pokoju i nie będzie potrafił się z niego wydostać.
Co zrobić gdy odkryjemy obecność nietoperza w jakimś pomieszczeniu?
Zależy to w dużej mierze od pory roku. Jeżeli na zewnątrz jest wystarczająco ciepło, czyli temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza, po zapadnięciu zmroku należy wypuścić zwierzę z mieszkania i pozwolić mu samodzielnie znaleźć schronienie. W tym celu należy zgasić światło i otworzyć okna. Nietoperz najprawdopodobniej sam wyleci na zewnątrz i wróci do swojego legowiska. Zdarza się jednak, że pozostaje w środku i nie odlatuje. Należy wtedy przykryć go kartonowym pudełkiem i wsunąć pod nie np. tacę, tak, aby został uwięziony w środku. Ważne jest to, żeby nie dać się ugryźć.
Trochę niebezpiecznym rozwiązaniem jest użycie rękawiczki. Wymaga to bowiem doświadczenia. Łapiemy wtedy nietoperza za kark. Wynosimy go po zmierzchu na zewnątrz i zostawiamy, najlepiej na drzewie lub murku.
Ludzie często boją się nietoperzy uważając, że przenoszą one wściekliznę. Jest to błędne rozumowanie – częściej zdarza się, że domowy kot czy pies są nosicielami tej choroby.
Jak pozbyć się nietoperza z domu? – film video
Wizyta nietoperza w domu wymaga zachowania zimnej krwi. Jest stresująca dla każdej ze stron, ale wierzcie – dla nietoperza bardziej niż dla człowieka.
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=ALXBEEGliRc[/tube]