Gotowy nie znaczy niezmienny – adaptacje gotowych projektów
W momencie, gdy podejmujemy decyzję o budowie domu, musimy być świadomi tego, że od tej pory będziemy musieli ciągle dokonywać wielu ważnych i mających swoje konsekwencje w trakcie następnych kilku lat wyborów.
Już na samym początku wybieramy działkę, na której usytuujemy nasz budynek. Kolejną ważną kwestią jest znalezienie odpowiedniego projektu spełniającego nasze wymagania, dobrze wpisującego się w krajobraz, nie nadwyrężającego naszego budżetu więcej, niż jest to tak naprawdę konieczne.
Ciężkie początki…
Wybierając dom idealny, kartkujemy setki stron katalogów, oglądamy, analizujemy, porównujemy, sprawdzamy i odrzucamy kolejne propozycje architektów. Czy mało razy zdarzyło się tak, że już natrafiliśmy na ten jedyny, wyśniony, wymarzony budynek i jakiś jeden głupi szczegół sprawił, że chcieliśmy go skreślić? Czy salon nie bywał odrobinę za mały? Albo nie brakło sypialni dla jednego dziecka? Oczywiście, że tak.
Ale wtedy mogliśmy liczyć na pomoc projektanta, który dokonał cennych poprawek, przesunął, zlikwidował, dorobił ścianę, pokój, okno czy drzwi. Analizując nasze preferencje, rozmawiając z nami i doradzając, pomagał stworzyć dom, który spełniał nasze oczekiwania.
Warto więc pomyśleć nad różnymi opcjami i rozważyć, jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze.
Dopasowanie gotowego projektu domu do naszych potrzeb
Poniżej omawiamy podstawowe kwestie, które mogą pomóc nam dostosować projekt domu do naszych potrzeb.
Projekt podstawowy czy lustro
Pierwszą rzeczą, nad którą powinniśmy się zastanowić, jest kwestia rzutów. Nie ma nic prostszego w zmianie projektu niż stworzenie lustrzanego odbicia naszego domu. Taki zabieg może dużo zmienić: lepsze doświetlenie wnętrza, wejście bliżej drogi, wygodniejszy wjazd do garażu, ochrona tarasu przed okiem wścibskiego sąsiada – te i inne problemy mogą zostać rozwiązane tym jednym prostym ruchem!
Popularne jest również stawianie takich samych domów obok siebie, będących jednak swoim lustrzanym odbiciem. Sprawdza się to najczęściej w przypadku, gdy dzieci dziedziczą po rodzicach dużą działkę i kupują „na spółkę” jeden projekt w ramach oszczędności. Należy jednak uważać w tym przypadku, aby było to rozwiązanie uzasadnione i przemyślane, bo w przeciwnym wypadku możemy stać się ofiarą bezmyślności i zafundować sobie na przykład zacieniony, ponury salon.
Lokalizacja tarasu
Wbrew pozorom dobre zlokalizowanie tarasu może być dla nas dużym wyzwaniem.
Żyjemy na półkuli północnej i co za tym idzie, słońce wędruje u nas po południowej stronie nieba. Ponieważ słońce równa się szczęście,(a my chcemy wypoczywając uciec przed wszystkimi trudami dnia codziennego), to właśnie po stronie południowej będziemy budować/stawiać taras. Nasze ulubione słońce powinno zaglądać do wnętrza również przez okna salonu, najlepiej byłoby także, żeby był on połączony z tarasem.
Czy mamy zatem problem z głowy? Czy wystarczy obrócić budynek tak, aby okna salonu były dobrze doświetlone? Oczywiście, że nie. Trzeba rozważyć kolejne kwestie. Istotne jest, aby miejsce wyciszenia i odpoczynku znajdowało się za domem. Nieswojo jest opalać się albo grillować i być obserwowanym przez wszystkich przechodniów.
Jeżeli nie zdołamy pogodzić tych dwóch istotnych kwestii, zabudowując na przykład taras, stawiając ażurową ściankę ,warto zastanowić się nad wyborem innego projektu, ponieważ nie można być szczęśliwym w ciemnym lub krępującym nas otoczeniu.
A może większe okna?
Wielkość okien w domu jest również bardzo istotna. Im większe tym więcej wpada przez nie światła, ale razem z powiększającym się obwodem otworu okiennego powiększa się również ilość uciekającego ciepła. Można więc pomniejszać komfort cieplny na rzecz dobrego doświetlenia lub zadbać o oszczędność energii, równocześnie rezygnując z dostępu do promieni słonecznych.
Ograniczenia związane z powiększaniem okien są oczywiste – nie może być ono większe niż powierzchnia ściany, ale normy określają te proporcje również gdy zmieniają się w drugą stronę – powierzchnia okna, a dokładniej płaszczyzny, przez którą przenika światło (odejmujemy wielkość ramy), musi stanowić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi pomieszczenia.
Ale w jakich przypadkach powinniśmy się zastanawiać nad zmianą wielkości naszych okien?
Jest to zależne warunków, jakie panują na naszej działce. Jeżeli drzewa zasłaniają elewację, to wiadomo, że trudno będzie wyłapać nam jakieś promienie, z kolei na ścianie postawionej maksymalnie blisko domu sąsiada nie będziemy chcieli gigantycznego przeszklenia.
Musimy przeanalizować nasze sąsiedztwo, walory krajobrazowe i zastanowić się, w których pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na stworzenie wielkich panoram widokowych, a gdzie chcemy ograniczyć ilość światła i wgląd osób postronnych do wnętrza.
Dodać czy usunąć okna?
Pomyśleliśmy już, jakiej wielkości okna pasują najbardziej do naszego domu, ale może niektóre z nich tylko przeszkadzają? Albo jakieś pomieszczenie nadal jest zbyt ciemne, a dalsze wyolbrzymianie otworów uczyni nasza elewację śmieszną?
Przy projektach z poddaszem użytkowym pozostaje również kwestia okien dachowych.
Wtedy warto zastanowić się czy z któregoś okna po prostu nie zrezygnować albo jakiegoś nie zdublować. Takie rozwiązanie może poprawić jakość użytkowania mieszkania.
Przesuwanie ścianek działowych
Każdy dom składa się ze ścian konstrukcyjnych przenoszących obciążenia stropów i dachu na fundamenty i ścianek działowych. O ile tych pierwszych nie można POD ŻADNYM POZOREM ruszać o tyle te drugie są dosyć podatne na wszelkiego rodzaju remontowe rozbiórki i przebudowy.
Oczywiście gdy dom ma jeszcze tylko papierową formę można zmienić jego układ konstrukcyjny ale jest to trudne zadanie wymagające praktycznie projektowania od nowa.
Z tego powodu najlepiej skupić się na przesuwaniu jedynie ścian działowych. Pozwala to na poprawki z serii: powiększenie kuchni, która jest centrum życia rodziny kosztem salonu, stworzenia z jednej dużej dwóch mniejszych sypialni itd.
Warto zastanowić się nad takimi możliwościami zanim murarz położy pierwszą cegłę aby uniknąć późniejszego wyburzania i dostawiania.
Zmiana wielkości pomieszczeń gospodarczych
Czym są pomieszczenia gospodarcze? – są to dodatkowe przestrzenie w domu przeznaczone na obsługę techniczną budynku, przechowywanie itp. Ich wielkość może mieć swoje uzasadnienie.
Jeżeli chcemy wydzielić sobie przestrzeń do trzymania rowerów, przetworów czy wydzielić strefę do majsterkowania warto pomyśleć o powiększeniu pomieszczenia noszącego na planie nazwę gospodarczego.
Znaczenie ma również sposób ogrzewania budynku. Piece np. węglowe potrzebują składu materiału opałowego, a te gazowe zajmują małe pomieszczenia o kubaturze określonej odpowiednią normą.
Adaptacja poddasza
Zdarza się, że wybrany projekt posiada niezagospodarowany strych. Dobrym pomysłem jest wtedy doprojektowanie na nim dodatkowego pokoju lub większej ilości sypialni.
Jeżeli sytuacja rodzinna jeszcze tego nie wymaga nie trzeba podejmować takiej decyzji od razu a można poczekać z nią kilka lat.
Ale już na etapie budowy można pomyśleć o przyszłej inwestycji i oszczędzając na pokryciu dachowym wstawić tam okna połaciowe, które przecież i tak będą musiały się tam znaleźć.
Warto też sprawdzić jakie schody zostały zaprojektowane ponieważ te prowadzące na strych odpowiadają innym standardom.
Dopasowanie do działki
Reasumując wcześniejsze rozważania możemy wyciągnąć następujące wnioski dotyczące relacji projekt – działka:
- strefa wejściowa powinna znajdować się blisko drogi;
- odbicie lustrzane naszego projektu może okazać się lepszym rozwiązaniem w przypadku naszej działki;
- taras i pokój dzienny lokalizujemy po stronie południowej, ewentualnie południowo – zachodniej ponieważ więcej czasu spędzamy w tej części domu popołudniami, spędzając poranki na szykowaniu się do pracy;
- taras najlepiej umiejscowić za domem od strony ogrodu, miejsca gdzie nie ma „podglądaczy”;
- powinniśmy przeanalizować rozmieszczenie i wielkość okien w odniesieniu do stron świata, sąsiedztwa, cieni rzucanych przez inne budynki, drzewa;
Nie przyjmujmy więc zakupionego projektu jako wersji ostatecznej tylko postarajmy dzięki własnej kreatywności i pomocy projektanta stworzyć coś idealnego i niepowtarzalnego, odzwierciedlającego nasze marzenia i potrzeby.