Czy warto kupić zmywarkę?

zmywarka

Czy warto kupić zmywarkę?

 

Nie każdy wie, że zmywarka to świetna maszyna. Dlaczego? Dzięki niej zaoszczędzimy czas, wodę, energię i ochronimy własne dłonie. Nie jest już „towarem” luksusowym, ale powszechnie dostępnym. Warto przy okazji projektowania mieszkania czy domu pomyśleć o jej wyborze. 

Dziś wszystko o zmywarkach. Zapraszam.

Na pomysł wyprodukowania i wprowadzenia do domów zmywarek wpadła kobieta – Josephine Cochran. Patrząc, jak jej służąca zbija prawie wszystkie filiżanki, stwierdziła, że czas powiedzieć dość. 

Dziś każdy, kto spróbował zmywania naczyń w urządzeniu, dobrowolnie nie wróci do poprzedniego stanu. Mimo to w Polsce jest tylko ponad 8 % gospodarstw, które mają i korzystają ze zmywarek. Każdemu wydaje się, że zmywarka pożera wielką ilość energii i wody. Tak nie jest. Modele energooszczędne nie zużywają więcej prądu niż pochłania go codzienne korzystanie z komputera, a jeśli chodzi o ilość wody, to „zmarnujemy” jej ponad 2 razy mniej niż przy normalnym myciu.

Zmywarka nie tylko dla singli

O wyborze zmywarki powinniśmy zadecydować w trakcie kupna mieszkania czy domu. Musimy sobie również zadać pytanie, jaka zmywarka jest dla nas najlepsza. Czy otwierana od góry czy z przodu, wolno stojąca czy w zabudowie, mała czy większa.

Zmywarki z uwagi na wymiary dzielimy na: kompaktowe – wyglądem przypominają kuchenki mikrofalowe, standardowe o szerokości 45 i 60 cm oraz do wysokiej zabudowy, urządzenia o wysokości 90 cm.

Gabaryty zmywarki to wielkość wsadu, czyli to, ile kompletów naczyń w niej pomieścimy. Komplet naczyń oznacza: 1 talerz głęboki, 1 płaski, talerzyk mały, kubek i komplet sztućców. Mając rodzinę bądź częstych gości w domu powinnyśmy się zdecydować na model kompaktowy, który najbardziej się opłaca w tym przypadku.

Do wyboru, do koloru

Producenci prześcigają się w kolorach, funkcjach i programach zmywarek. Każdy znajdzie coś dla siebie i na swoją kieszeń. Bardzo dobrym ułatwieniem jest mnogość programów mycia naczyń, odpowiednich do stanu zabrudzenia talerzy. Korzystną funkcją jest funkcja opóźnienia startu, która umożliwia nam włączenie zmywarki o najbardziej odpowiedniej porze.

Na rynku pojawia się też coraz więcej urządzeń z programami automatycznymi – zmywarka sama dobiera odpowiednie parametry: ilość wody, temperaturę, ilość środka myjącego itp. Jeśli mamy dzieci, przydatną opcją będzie blokada rodzicielska – Aqua Stop. Chroni przed otwarciem zmywarki przez dziecko oraz przed wyciekiem wody w razie awarii. AquaStem to kolejne udogodnienie, stosowane w przypadku przypalonych i bardzo brudnych naczyń. To generator pary, ułatwiający szybkie pozbycie się brudu bez wcześniejszego namaczania.

Układ naczyń, sztućców, dodatkowe komory, to ważne elementy każdej zmywarki. Dzięki składanym elementom możemy dowolnie przekładać układ koszy, dostosowując je do naszych potrzeb.

Efektywność, klasa energetyczna, poziom hałasu w zmywarkach

Unia Europejska wydzieliła 7 klas energetycznych zmywarek, od A do G. Każda z nich oznacza poziom zużycia energii podczas jednego mycia. Najbardziej energooszczędne są te z klasy A, które, porównując je do klasy G, potrafią zużyć ponad 70% mniej energii. W ciągu kilku lat, na pewno zaoszczędzimy kilkanaście złoty.

Etykieta jest również informacją o poziomie hałasu wytwarzanego przez zmywarkę w trakcie pracy. Ciche modele osiągają hałas na poziomie 40-45 decybeli. Poziom szkodliwy dla zdrowia to 50 decybeli.

Na koniec kilka ważnych informacji.

Czego nie można myć w zmywarce? Kryształów, ręcznie malowanego szkła, starej porcelany, sztućców z drewnianymi rękojeściami, naczyń plastikowych, chyba, że mają odpowiednia nalepkę, a także patelni z drewnianymi rączkami.

Jak czyścić zmywarkę?

Regularnie należy czyścić zmywarkę, jak każde urządzenie. Z zewnątrz przecieramy ją ściereczką z wodą, co parę dni przecieramy drzwi i uszczelki, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Dwa razy w miesiącu czyścimy wnętrze zmywarki odpowiednimi detergentami zapobiegającymi osiadaniu kamienia i powstawaniu rdzy. Ważne jest również czyszczenie filtra co 10-15 cykli mycia. Należy go wyczyścić według instrukcji.

Preparaty do zmywarek

Należy wybierać takie preparaty, które umyją nasze naczynia i nie zniszczą zmywarki od środka. Mycie, nabłyszczanie i zmiękczanie wody to podstawowe ich zadanie. Obecnie na rynku mamy kilka rodzajów, głównie w postaci tabletek. Wyróżniamy środki jednofunkcyjne, trzyfunkcyjne itd, specjalną sól do zmywarek, płyn nabłyszczający i zawieszki zapachowe.

Zastanawiając się nad kupnem zmywarki, wcześniej poczytajmy, poprzeglądajmy strony internetowe czy zapytajmy w sklepie specjalistów, a zakupiony sprzęt na pewno posłuży nam przez kilka dobrych lat.

Reply