Feng shui w ogrodzie
Chyba nie ma nikogo, kto choć raz nie zetknął się z pojęciem „feng shui”. Ta chińska filozofia zakłada, że właściwa aranżacja przestrzeni ma istotny wpływ na nasze dobre samopoczucie, ale również i na zdrowie.
Wierzymy, że przynosi pomyślność i powodzenie w związkach, a także warunkuje rozwój kariery zawodowej. Skoro feng shui ma tak liczne działanie, dlaczego nie zastosować jej reguł w ogrodzie?
Feng shui, czyli swobodny przepływ energii
Projektując ogród, należy najpierw zdać sobie sprawę z tego, że każda roślina lub przedmiot mają swą ściśle określoną siłę lub żywioł, a niewłaściwe ich użycie może blokować siłę chi. Dla właściwego przepływu energii trzeba zadbać o zachowanie równowagi między pięcioma żywiołami, do których zalicza się drzewo, ogień, ziemia, metal i woda.
Wszelkie zastosowane aranżacje wodne gwarantują powodzenie finansowe, wydzielenie właściwej części na taras czy patio warunkuje trwałe znajomości i szczęśliwe związki, z kolei dobrana kompozycja ścieżek oraz roślinności zapewni dobre samopoczucie. Ponadto, bardzo ważne jest zachowanie proporcji między żeńskim jin oraz męskim jang. Siły te według filozofii feng shui toczą ze sobą walkę, jednak jedno nie może istnieć bez drugiego. Jin w ogrodzie to spokojna woda, delikatne kolory, zaś jang to pnąca roślinność, rwąca woda oraz jaskrawe kolory.
Ścieżki
Tak, jak na równowagę w ogrodzie wpływa roślinność, tak istotne są ścieżki, którymi musimy się poruszać. W ogrodzie feng shui kształt, szerokość i nawierzchnia dróżek nie są bez znaczenia. Wpływają na energię chi. Muszą być łagodne, optymalnie, gdy prowadzą na wschód. Wtedy niosą za sobą pozytywną siłę. Symetryczne, regularne kształty wpływają na stabilność. Z powodzeniem można zastosować kostki brukowe, a nawet kamień granitowy, który dodatkowo da wrażenie lekkiego przepychu i bogactwa. Kolory nawierzchni ścieżek powinny być jak najbardziej zbliżone do zieleni. To ważne, ponieważ neutralne lub delikatne barwy wpływają na emocje. Barwy mają akcentować roślinność, a nie przeważać nad nią. Łukowate ścieżki mają za zadanie czerpać z otoczenia to, co najlepsze. Aby energia chi nie przepływała zbyt szybko, można zastosować elementy dekoracyjne, takie jak posągi czy rzeźby. Można też sięgnąć po donice z kwiatami.
Woda
Dostarcza energii, wzmacnia sprawy związane z finansami, dlatego stanowi istotny element ogrodu. Dlatego zastanówmy się nad budową stawu lub oczka wodnego, uwzględniając fakt, że najlepszą energię woda niesie, gdy spływa powoli z kierunku wschodniego. Filozofia feng shui zakłada, że wszystkie żywioły muszą ze sobą współgrać.
Czas na wypoczynek
Dobór miejsca przeznaczonego na relaks i wypoczynek powinien być starannie przemyślany. Filozofia feng shui zakłada, że najlepszym miejscem jest taras zlokalizowany na północnym zachodzie. W ten sposób sprawiamy, że ludzie są do nas przyjaźnie nastawieni oraz służą pomocą w każdej sytuacji. Wyjście na taras zlokalizowane po stronie południowo-zachodniej sprzyja pomyślności w związkom.