Czysta i bezpieczna kuchnia

kuchnia

Czysta i bezpieczna kuchnia

Aby uniknąć sensacji żołądkowych, musimy przede wszystkim dbać o czystość w kuchni i spiżarni. W walce z groźnymi bakteriami, pleśniami pomogą nam łatwe w użyciu preparaty, a także wygodne chusteczki i gąbki do ścierania.
Jest kilka newralgicznych miejsc w naszym domu, gdzie surowe produkty, takie jak czerwone mięso, kurczaki czy ryby, mogą się spotkać z gotowymi do jedzenia, np. chlebem, wędliną czy serem. Bakterie z „surowizny” łatwo przedostają się wówczas na bułkę albo plaster żółtego sera. A stąd prosta droga do naszego organizmu. Nie dopuszczajmy więc do takich spotkań. Dbajmy o czystość w kuchni i przechowujmy żywność w odpowiednich warunkach.

Deska do krojenia

Należy mieć jedną deskę do krojenia „surowizny” i drugą do wędlin, serów i pieczywa. Ważne jest też z czego deska jest wykonana. Najlepsze są z materiału, który nie nasiąka, jest gładki i łatwo go myć, a więc plastik lub szkło. Jeśli wolimy drewniane, nie powinny być popękane. Nie można używać desek ze sklejki, bo w wysłużonych robią się szczeliny, a tam mogą zagnieździć się bakterie. Ważne jest, by deska miała atest Państwowego Zakładu Higieny, co oznacza, że materiał, z którego jest zrobiona, może mieć kontakt z żywnością.

Lodówka

Zadbajmy również, aby i tu jedzenie surowe było oddzielone od gotowego do spożycia. Najlepiej przeznaczyć na to poszczególne półki. Nie kładźmy surowego kurczaka czy ryby na najwyższej półce. Może z nich nakapać na wędlinę lub ser. Połóżmy je jak najniżej. Nie bez znaczenia jest również to, jak zapakujemy jedzenie przechowywane w lodówce. Przede wszystkim nie powinno się go szczelnie zawijać w folię, bo będzie stale wilgotne, a to raj dla pleśni. Lepiej używać talerzyków, szklanych misek lub pojemników do tego przeznaczonych, które przepuszczają powietrze. One także muszą mieć atest PZH.

Kuchenny blat

Blat, na którym robimy np. kanapki, musi być odpowiednio utrzymany. Tak jak deska do krojenia, powinien być wykonany z gładkiego materiału, który łatwo umyć. Nie może być uszkodzony, ponacinany, ponieważ w szczelinach gromadzą się resztki jedzenia, a więc i bakterie.

kuchniaZlew

To w kuchni miejsce strategiczne. Po każdym zmywaniu koniecznie trzeba go wyczyścić. Łatwo nam będzie to zrobić, używając gąbki z odpowiednim środkiem myjący. Dla pewności, że zlew nie jest siedliskiem bakterii, możemy wlać w odpływ płyn zawierający kwas chlorowy, który zabija bakterie, wirusy i niektóre owady. Całe to towarzystwo lubi zostawać na dłużej w rurach.

Kosz na śmieci

W większości naszych domów kosz znajduje się pod zlewem. Dbajmy szczególnie o czystość tego miejsca. Wiadro wykładajmy plastikowym workiem, który nie przesiąka (jak gazety) i ułatwia utrzymanie czystości. Wygodniej nam też będzie wynosić śmieci. Musimy pilnować, żeby nie gromadzić ich dłużej niż 2 dni. Podczas upałów wyrzucajmy je codziennie, bo inaczej kosz stanie się siedliskiem bakterii, a dodatkowo będziemy czuć nieprzyjemny zapach resztek jedzenia.

Kilka zasad dotyczących zamrażania:

  • Nie wolno niczego zamrażać ponownie po rozmrożeniu. Grozi to ciężkim zatruciem.
  • Zamrażamy tylko żywność, którą po rozmrożeniu będziemy gotować albo smażyć – drobnoustroje giną w wysokie] temperaturze.
  • Nie możemy zamrażać tego czego się nie podgrzewa nie gotuje, np. wędliny, sera.

Reply