Mieszkanie na poddaszu

strych

Mieszkanie na poddaszu

Adaptacja strychu czy poddasza to jedna z tańszych i coraz popularniejszych metod powiększenia swojej powierzchni mieszkaniowej. Nie musimy kupować coraz to droższej ziemi, ani doprowadzać zewnętrznych przyłączy.

Mieszkania na poddaszach mają swój specyficzny klimat, a pod względem wygody i komfortu nie muszą wcale ustępować pokojom niżej położonym.

Jaki strych nadaje się do adaptacji?

Do adaptacji nadaje się strych o dobrym stanie więźby dachowej i odpowiedniej wytrzymałości stropu. Wstępne rozeznanie powinien przeprowadzić fachowiec – architekt lub inżynier budowlany,  nasze bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze. W rzadkich przypadkach zalecane bądź konieczne jest zlecenie ekspertyzy technicznej (również osobom kompetentnym).

Jakie formalności są niezbędne?

Osoba przystępująca do zagospodarowania strychu zmuszona jest załatwić więcej koniecznych formalności niż przy rozpoczęciu budowy nowego obiektu, domu. Po pierwsze musi być właścicielem tej części budynku lub otrzymać zgodę właściciela na dokonanie planowanych przeróbek. Jeśli mieszkamy we wspólnocie mieszkaniowej będziemy musieli uzyskać  pozwolenie w formie uchwały wspólnoty.

Gdy już zdobędziemy potrzebne zgody i spełnimy warunki, musimy zlecić opracowanie projektu budowlanego adaptacji wraz z absolutnymi niezbędnikami (przyłącza gazowe, kanalizacyjne, energia elektryczna). Ilość potrzebnych udogodnień zależy oczywiście od zakresu planowanego „udomowienia” i funkcji spełnianych przez nowe mieszkanie.

Do odpowiedniego oświetlenia mieszkania na poddaszu nie wystarczają zwykle okna umieszczone na ścianach. Często trzeba zamontować również okna w pochyłym dachu. Mamy dwie opcje do wyboru: okna pionowe osadzone w facjatkach (lukarnach) bądź też okna połaciowe. Te ostatnie wydają się być szczególnie atrakcyjnymi, okazują się bardzo praktyczne, gdyż można je wbudować bez użycia dodatkowych profilów.

Dlaczego warto zakupić facjatki?

Dzięki lukarnom, zamontowanym jeszcze przed wyposażeniem mieszkania, uzyskamy dodatkową powierzchnię mieszkalną, słońce będzie mogło wpadać do naszego nowego gniazdka pod korzystniejszym kątem, okna takie są lepiej chronione przed czynnikami atmosferycznymi.

Przygotowania do zaadaptowania poddasza

Nim rozpoczniemy zakupy, musimy dokonać pomiarów. Należy wymierzyć szerokość w świetle pomiędzy krokwiami (ukośna belka), między które wstawimy okno. Trzeba pamiętać o pozostawieniu po 4 cm odstępu z każdej strony. Jeśli chcemy zastosować szersze okna konieczne jest wprowadzenie zmian w konstrukcji krokwiowej (ale to już zadanie dla wprawnego cieśli). Gdy okno znajdzie się już w pożądanym miejscu, na jego montaż przeznaczmy cały weekend.

Pracę rozpoczynamy od wyciągnięcia z ramy skrzydła okiennego, które musimy bardzo delikatnie i ostrożnie przełożyć na bok.  Odsłaniamy spód dachówki, pierwszą z nich przesuwamy do góry i wyjmujemy pierwszą z rzędu.

Właściwy montaż okien rozpoczynamy od wbudowania krokwi, ponieważ okna zazwyczaj są węższe od odstępów między nimi. Po przeprowadzeniu przygotowań, rama izolująca i okienna będą idealnie pasować do otworu w dachu. Teraz kolej na fartuch osłonowy, który należy nałożyć na ramy od zewnątrz. Do połączenia ram używamy specjalnej taśmy klejącej. Na koniec montujemy ramę maskującą.

Po wewnętrznej stronie ramy znajduje się wpust, w który wkłada się cieniutki wałek masy uszczelniającej. Przed ostatecznym zakryciem połączenia należy delikatnie przyciąć kliny ramy maskującej.

Reply