Jak prać firanki i zasłony?

firanki

Jak prać firanki i zasłony?

Śnieżnobiałe firanki i kolorowe zasłony, starannie dobrane barwą i wzorem do mebli i ścian, sprawiają, że domy, mieszkania, a nawet miejsca pracy nabierają ciepła, stają się przytulne i estetyczne. Niemniej, zarówno zasłony, jak firanki bardzo chłoną kurz i wszelkie , zapachy (zwłaszcza dymu papierosowego) i dlatego trzeba je dość często prać.

Najczęściej zawieszamy firanki wykonane z tworzyw syntetycznych, których pranie nie nastręcza większych trudności. Jeżeli w domu nie ma palaczy, powinno się je prać co dwa-trzy miesiące, stosując następujące zasady.

Zasady prania firanek i zasłon

  1. Po zdjęciu z okna firanki trzeba starannie wytrzepać.
  2. Do moczenia lub prania składa się je w równą kostkę.
  3. Jeżeli pierzemy w pralce automatycznej, czynność najlepiej powtórzyć dwukrotnie, stosując program do tkanin delikatnych z wyłączeniem wirowania.
  4. Do ostatniego płukania należy wlać płyn przeznaczony do płukania tkanin z tworzyw syntetycznych. W ten sposób firanki nabiorą połysku, staną się nieco sztywniejsze, a przy tym nie będą zbyt szybko wchłaniać kurzu.
  5.  Wyjęte z wody i równo złożone firanki należy powiesić nad wanną, aby obciekły.
  6. W oknie wieszamy firanki lekko wilgotne, co sprawi, że wszelkie załamania wyprostują się bez prasowania.

Firanki prane ręcznie najpierw moczy się w dużej ilości ciepłej wody z niewielką ilością proszku, następnie wyciska starannie z nadmiaru wilgoci i pierze się w roztworze proszku do prania ręcznego. Prać należy również przez wygniatanie, a następnie kilkakrotnie płukać, najpierw w ciepłej, potem w zimnej wodzie. Do ostatniego płukania trzeba dodać płyn do płukania tkanin syntetycznych.

Firanki stare, zszarzałe lub zażółcone od dymu papierosowego warto wybielić. Po wypraniu i wypłukaniu pozostawiamy je na dwie, trzy godziny w zimnej wodzie, do której dodajemy preparat o właściwościach wybielających.

W niektórych domach używa się ciągle jeszcze tradycyjnych firanek bawełnianych (chociaż już coraz rzadziej), które są w praniu trudniejsze, a ponadto wymagają prasowania. Firanki takie muszą być też najpierw wytrzepane, potem wymoczone, a następnie kilkakrotnie wyprane w roztworze odpowiedniego środka do prania ręcznego lub w pralce automatycznej. Po wypłukaniu trzeba je jeszcze wykrochmalić.

W podobny sposób jak bawełniane firanki pierzemy zasłony lniane lub bawełniane, z tą różnicą, że trzeba je krochmalić nieco mocniej, a potem dobrze wyprasować. Zasłony z cienkich tkanin sztucznych należy prać tak jak firanki z tworzyw syntetycznych, a zasłony z grubych, sztywnych, mięsistych tkanin najlepiej oddawać do pralni chemicznej przynajmniej kilka razy w roku. Pamiętajmy jednak, aby przy każdym praniu firanek i myciu okien zasłony zdejmować i dobrze trzepać. Wówczas można je prać rzadziej.

Reply