Jak wybrać dobry telewizor?
W niemal każdym domu jest obecnie telewizor, który staje się niemal członkiem rodziny. Przeciętnie spędzamy przed nim około 4 godziny dziennie, dlatego warto zadbać o to, by było to urządzenie dobrej jakości, tak, by zaspokoiło potrzeby wszystkich użytkowników.
Rynek telewizorów przeżył w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Ceny już nie odstraszają, a kusi jakość. Nowoczesny telewizor służy nie tylko do oglądania filmów, ale również do oglądania zdjęć czy korzystania z internetu. Można go przystosować do umieszczenia w każdym miejscu domu: salonie, kuchni czy sypialni.
Rozmiar
Wielkość ekranu trzeba dopasować do miejsca, w którym zdecydujemy się go postawić czy powiesić. Gdy telewizor jest za duży, wzrok podczas oglądania się męczy. Specjaliści wyliczyli, że na jeden cal wielkości ekranu powinno przypadać około 4 cm odległości od telewizora. Gdy mamy kanapę oddaloną ok. 2 metrów od telewizora, dobry będzie ekran do 42 cali. Jeśli jest to mniejsza odległość, lepiej wybrać mniejszy o przekątnej 26 cali.
Wysokość
Najlepiej ogląda się telewizję, gdy osoba siedząca na kanapie ma ekran na wysokości oczu. Wtedy nie trzeba zadzierać głowy ani się pochylać. Telewizor powinien być umieszczony tak, by jego środek znajdował się na wysokości ok. 110-115 cm od podłogi.
Oświetlenie i kable
Wzrok mniej się męczy, gdy wieczorem patrzymy na telewizor w półmroku, a nie w zupełnej ciemności. Najlepiej, gdy delikatne światło wydobywa się zza telewizora i oświetla ścianę. Niektóre telewizory mają nawet wbudowany taki system oświetlenia. Podobny efekt można osiągnąć, gdy ustawi się za ekranem małą lampkę lub listwę z diodami LED i skieruje światło na ścianę.
Odbiornik można ustawić na szafce, ale ładnie wygląda też wiszący na ścianie. Trzeba tylko pamiętać, by nie zwisały pod nim przewody. Ukrywamy je za specjalną listwą, którą kupuje się w sklepach ze sprzętem RTV, na kable można też zrobić tunel w ścianie.
Miejsce
W każdym pomieszczeniu możemy umieścić telewizor. W kuchni można ustawić niezbyt duży odbiornik. Najlepiej, by stał na półce, z dala od kuchenki. Gorąca para i wysoka temperatura z garnków mogłyby go uszkodzić.
Wbudowany w ścianę. Ekran wkomponowany w gipsową ściankę nie odstaje i wtapia się w tło. Podczas budowy ściany trzeba w niej zostawić wnękę takiej głębokości, by zmieścił się odbiornik.
W sypialni i salonie. Gdy mamy sypialnię w formie aneksu wydzielonego z salonu, telewizor możemy powiesić na obrotowym panelu w ściance działowej. Da się go odwracać w stronę kanapy lub łóżka.
Można również ustawić telewizor w salonie na specjalnej szafce RTV. Ma ona zazwyczaj odpowiednią wysokość i miejsce przeznaczone na odtwarzacze i kable.
Ciekawym pomysłem jest również zawieszony na stalowej rurze telewizor, rozciągniętej między sufitem a podłogą. W jej wnętrzu ukryte są przewody, a ekran można obracać w zależności od tego, gdzie siedzimy.
Czyszczenie TV
Płaskie telewizory są delikatne – aby je wyczyścić używamy miękkiej szmatki np. z mikrowłókien. Odbiornik powinien być w tym czasie wyłączony. Suchą ściereczką zbieramy kurz, a jeśli na ekranie są ślady palców, trzeba użyć specjalnego środka w sprayu. Sprawdzi się też woda z dodatkiem płynu do szyb. Preparat rozpylamy na szmatce i czyścimy ekran, a na koniec wycieramy go do sucha.