Jak zachować porządek w domu?

Jak zachować porządek w domu?

Jak zachować porządek w domu?

Aby w naszym domu zawsze było czysto i przyjemnie musimy przede wszystkim zachować regularność i być konsekwentnym w naszych porządkach.

Najłatwiej jest ustalić sobie grafik i według niego sprzątać np. codziennie wycieramy kurze, dwa razy w tygodniu odkurzamy dywany i zamiatamy podłogę, raz w tygodniu myjemy kuchenkę itp.

Dzięki temu nasze mieszkanie zawsze będzie schludne, a, gdy w naszym domu zjawi się niespodziewany gość, nie będziemy musiały się wstydzić.

Dzięki tym wskazówkom twój dom będzie zawsze lśnił czystością:

 1. Porządek panuje wtedy, jeśli wszystko mamy na swoim miejscu, rzeczy nie są porozrzucane po całym pokoju, ubrania są wyprane i pachnące, ułożone w szafie, łóżko jest zaścielone, a w zlewie nie stoją brudne naczynia.
 2. Aby utrzymać porządek warto dla każdej rzeczy przeznaczyć stałe miejsce w mieszkaniu i zaraz po użyciu właśnie tam je odkładać. Warto też zaangażować w to resztę domowników, np. poprosić dzieci, aby po zabawie chowały klocki do odpowiedniej szuflady czy pudełka.
 3. Jak zachować porządek w domu?Pudełka właśnie, a także szuflady czy kosze są najlepszymi przyjaciółmi porządku, dzięki nim mamy wiele miejsca na chowanie naszych drobiazgów i nie leżą porozrzucane w różnych miejscach.
 4. Dobrze jest wyrobić sobie codzienne nawyki: po wstaniu zaścielić łóżko, po posiłku brudne naczynia od razu umyć lub włożyć zmywarki, po gotowaniu przetrzeć kuchenkę, segregować dokumenty i pocztę. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele cennego czasu, a ważne dokumenty na pewno nie zaginą.
 5. Czystość to również czyste podłogi, bez śladów butów i sierści naszego pupila. A także meble nie pokryte górą kurzu.
 6. Rozlany płyn najłatwiej jest usunąć z blatu, podłogi czy też ubrania, jeżeli zrobimy to natychmiast. Im dłużej to odkładamy, tym mocniej plama się utrwala. Później jest dużo trudniej ją usunąć, trzeba poświęcić temu więcej czasu, a także kupić specjalne środki, a tym samym wydać dodatkowe pieniądze.
 7. Porządki zawsze zaczynaj od bałaganu, który widać na pierwszy rzut oka, posprzątaj porozrzucane papiery i ubrania. Dzięki temu twoje mieszkanie nie będzie straszyć już na wejściu.
 8. Najpierw sprzątaj pomieszczenia, przez które postaraj się później już nie przechodzić, bo będziesz w ten sposób roznosić kurz i zostawiać brzydkie ślady na podłodze.
 9. Sprzątanie zaczynaj od góry, czyli najpierw usuń pajęczyny spod sufitu, odkurz żyrandol, zasłony, ramy okien i drzwi, następnie usuń kurz z mebli, a dopiero na końcu wymyj podłogę. Od góry zaczynaj też mycie okien lub luster.
 10. Jak zachować porządek w domu?Kurze najpierw zetrzyj lub odkurz, a dopiero potem czyść na mokro. Dzięki temu mniej kurzu przylgnie do świeżo umytej powierzchni.
 11. Najpierw zaczynaj od użycia łagodnych preparatów do czyszczenia, dopiero jeśli zobaczysz, że są za słabe sięgnij po te ostrzejsze.
 12. Pamiętaj też, że różne powierzchnie wymagają różnej pielęgnacji oraz środków, w przeciwnym razie możesz je zniszczyć.
 13. Zaplanuj odpowiednio swoją pracę, np. podczas mycia kuchenki, spryskaj blat właściwym środkiem czyszczącym, a następnie umyj ruszt i palniki. Kiedy skończysz to robić wróć do mycia kuchenki (środek czyszczący powinien już zacząć działać i niczego nie będzie musiała szorować).
 14. Nie zbieraj rupieci i wyrzucaj wszystko, to co nie jest potrzebne na bieżąco. Nie warto trzymać starych ciuchów, których już nigdy nie założysz, albo zepsutych zabawek dzieci. Zostaw jedynie rzeczy, które są pamiątką lub będą ci jeszcze potrzebne.

Reply