Alternatywy dla tradycyjnej choinki

Alternatywy dla tradycyjnej choinki

Alternatywy dla tradycyjnej choinki

Niegdyś w dniu Wigilii ubieraliśmy świerk lub, rzadziej, jodłę, obecnie coraz częściej ustawiamy w domu sztuczne drzewko, polecane ze względów ekologicznych oraz, co tu ukrywać, praktycznych.

Służy nam bowiem wiele lat, cały czas wygląda świeżo, nie sypią się z niego igły, nie ma więc kłopotów ze sprzątaniem.

Czy warto kupić choinkę w doniczce?

Z podobnych powodów coraz większym powodzeniem cieszą się iglaki ogrodowe rosnące w doniczkach. Na zakup tych roślin powinni się zdecydować przede wszystkim mieszkańcy domów z ogródkami lub tarasami. Zaraz po świętach trzeba wystawić tam doniczkowe choinki. Przetrzymywane dłużej w ciepłym pomieszczeniu rozhartowują się i, gdy ponownie wystawi sieje na mróz, zwykle przemarzają.

Pozostawienie drzewek w mieszkaniu przez całą zimę również nie jest najlepszym wyjściem, ponieważ – by dobrze rosły i ładnie wyglądały – powinny przechodzić okres zimowego spoczynku w niższych temperaturach.

Tylko nieliczne gatunki roślin, na przykład araukarie, mogą, a nawet powinny być stale trzymane w mieszkaniach.

Choinka w doniczce – jak ją ubrać?

Gdybyśmy jednak zdecydowali się na choinkę w doniczce, możemy ubrać ją tradycyjnie bądź zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach. Na tle świeżych, zielonych gałęzi świerka pięknie wyglądają na przykład drobne pęczki gipsówki (także tej pomalowanej na złoto), zasuszone owoce, główki róż lub hortensji. Zamiast tradycyjnych kokardek możemy po prostu swobodnie powiesić cienką wstążkę, która zastąpi łańcuch. Z pewnością potrafimy wyczarować niebanalną dekorację według własnego pomysłu.

Inne alternatywy dla tradycyjnego drzewka

Jeśli z jakichś powodów nie kupiliśmy choinki, udekorujmy świątecznie jedną z roślin doniczkowych, które już są w naszym mieszkaniu. Oczywiście, należy tak dobrać ozdoby, by wieszając je, nie uszkodzić gałązek i liści.

Najefektowniej na takich roślinach prezentują się dekoracje oszczędne, ale pomysłowe, np. złożona z kilku bombek, wstążeczek i delikatnego łańcuszka.

Lampki choinkowe można założyć tylko na duże, silne rośliny: figowca sprężystolistnego lub araukarię (koniecznie trzeba przedtem sprawdzić, czy żarówki zbytnio się nie nagrzewają). Kilka większych jedno- albo dwubarwnych bombek możemy ostrożnie umocować na drucikach lub odgiętych spinaczach i zawiesić na pędach wybranej rośliny. Lekkie kokardy wystarczy po prostu położyć na gałązkach.

Oryginalnie wygląda także kompozycja z dwóch lub trzech mniejszych roślin doniczkowych, ustawionych w ładnym koszu lub naczyniu, ustrojona świątecznymi ozdobami.

Reply