Święta poza domem

Święta poza domem

Święta poza domem

Zdarza się, że monotonia codziennych obowiązków czy brak czasu tak dalece dają nam się we znaki, że świąteczny tydzień chcemy spędzić inaczej – by uniknąć przedświątecznych porządków, zakupów, przygotowywania potraw.

Coraz częściej więc, jeżeli pozwala nam na to sytuacja finansowa i rodzinna, decydujemy się spędzenie Świąt Bożego Narodzenia poza domem.

Święta w górach…

Są osoby, które co roku wybierają taki właśnie sposób spędzania świąt. I niekoniecznie są to ludzie samotni – często poza domem spędzają święta małżeństwa z małymi dziećmi, narciarze i miłośnicy zimowych spacerów. Zdarza się, że rodziny, z których grona ubył ktoś bliski, chcą przeżyć święta inaczej niż do tej pory, by jak najmniej sytuacji przypominało 0 bolesnej przeszłości.

Święta poza domemWłaściciele domów wczasowych i pensjonatów bardzo starają się, aby goście spędzili te dni w ciepłej i rodzinnej atmosferze. W pokojach umieszcza się bożonarodzeniowe stroiki, w jadalni i świetlicy migocą choinki.

W wielu domach wczasowych jest zwyczaj, że przed Wigilią odwiedza gości św. Mikołaj, obdarowując wszystkich zebranych drobnymi upominkami.

Na Podhalu i w Beskidach gospodarze zapraszają kolędników z gwiazdą i szopką, przebierańcy przedstawiają jasełka.

Gdy Wigilia jest śnieżna i mroźna, niezapomnianych wrażeń dostarczy wyprawa na pasterkę. W drugi dzień świąt natomiast często odbywa się kulig, którego trasa prowadzi zwykle do okolicznych schronisk, bacówek czy zajazdów, gdzie na gości czeka poczęstunek.

…za granicą…

Jeżeli już decydujemy się na spędzenie świąt Bożego Narodzenia za granicą, to najchętniej wybieramy pobyt „za miedzą” – u naszych południowych sąsiadów, np. na Słowacji. Między innymi Janska Dolina jest idealnym miejscem na spędzenie zimowego świątecznego urlopu, zarówno dla tych, którzy lubią narty i inne sporty zimowe, jak i dla zwolenników ciepłych kąpieli leczniczych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniem turystów z Polski, gospodarze hoteli urządzają dla swych gości Wigilię w polsko-słowackim stylu. Składa się ona z tradycyjnych potraw, przygotowywanych zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie granicy.

Świąteczny pobyt w Tyrolu – zarówno austriackim, jak i włoskim – również ma wiele uroku… i to nie tylko dla narciarzy. Tu jednak, zamiast tradycyjnej kolacji wigilijnej, zostaniemy zaproszeni na uroczysty późny obiad w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Bożonardzeniowe zwyczaje tych okolic z pewnością zaciekawią przybyszów z innych krajów. Warto na przykład wziąć udział w budowaniu szopek, ale zupełnie innych niż nasze polskie – wszystkie figurki ulepione są ze śniegu.

…i pod palmami

Jeśli ktoś nie przepada za śniegiem i mrozem, może zmienić klimat na cieplejszy i spędzić święta w jednym z egzotycznych krajów. Najwięcej ofert świątecznego wypoczynku nad ciepłym morzem dotyczy Tunezji i Egiptu. I kilkugwiazdkowe, luksusowe, i skromniejsze hotele oferują w wieczór wigilijny uroczystą kolację – także w polskim stylu.

święta pod palmami

Niektóre biura turystyczne oferują też wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie – głównie na Teneryfę i Grand Canarię. Ciepłe, zachęcające do kąpieli morze i możliwość wycieczek w okoliczne góry oraz do malowniczych miasteczek zachwycających hiszpańską architekturą przyciągają w te rejony rzesze turystów.

Reply