Bankowość internetowa – kto na tym zyskuje?

Zanim zacznie się rozważać wszelkie wady i zalety bankowości internetowej, należy jakoś rozsądnie zdefiniować to pojęcie. Przede wszystkim jest ona częścią bankowości elektronicznej. Ta zaś obejmuje w swojej definicji pojęcie użytkownika banku jako osobę skomputeryzowana, która może mieć dostęp do usług bankowych w dowolnym miejscu i czasie, przy pomocy odpowiednich w celu dokonywania poszczególnych usług urządzeń – bankomatu, komputera, telefonu komórkowego itp.

Dostęp do banku przy pomocy Internetu.

Najprościej więc mówiąc, bankowość internetowa to możliwość dostępu do własnego rachunku bankowego i innych usług bankowych z dowolnego miejsca, o dowolnym czasie, pod jednym warunkiem – dostępu w danym miejscu do zasobów Internetu oraz sprzętu, który umożliwi nawiązanie połączenia z Internetem. Co więc można robić, mając konto w banku internetowym i dostęp do Internetu? Bardzo wiele! Przede wszystkim – można na bieżąco sprawdzać stan swojego rachunku bankowego, saldo na własnym koncie, historię operacji. To bardzo ważne, na przykład, gdy chcemy w dowolnym czasie i miejscu sprawdzić, czy doszedł nam umówiony przelew, lub jaką kwotą pieniędzy dysponujemy, by wiedzieć, ile pieniędzy możemy wypłacić w bankomacie. Do tego możemy dokonywać przelewów przez Internet – to bardzo wygodne i wiele osób zleca przelewy elektroniczne, zamiast stać z blankietem na poczcie lub w banku i czekać na swoja kolej, tracąc niepotrzebnie czas. Za przelewy internetowe pobierane są zazwyczaj niewielkie prowizje, lub tez nie ma ich wcale.

Wady korzystania z bankowości internetowej – czy w ogóle są?

Miliardy osób na całym świecie zaufały już bankowości internetowej, gdyż jest to faktycznie ułatwienie dla wielu ludzi, na miarę wynalezienia telefonów komórkowych – nie każdy miał do nich przekonanie, gdyż pozornie wiązało się to z kosztami i koniecznością wdrożenia się w nowinki techniczne, a jednak dziś nikt nie może sobie wyobrazić bez nich życia. Tak samo stało się z bankowością internetową. Dzięki niej możemy na przykład starać się o kredyty, zasięgnąć informacji na temat swojego konta, porozmawiać z konsultantem banku, a wszystko to o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie. Wada korzystania z takiego systemu jest to, że zamiast miłej pani w okienku są tylko informacje w postaci tekstów, regulaminów, wiadomości od banku. To sprawia, że trzeba być zorientowanym na wszelkie zmiany i nowości w naszym banku i na bieżąco śledzić je w systemie internetowym. To oznacza również, że zamiast pytać i otrzymywać odpowiedzi, należy szukać ich samodzielnie. Bankowość internetowa to też konieczność zrozumienia wielu słów z powszechnie używanego słownictwa, takiego jak tokeny, hasła, loginy i inne. Ich zrozumienie jest kluczem do sukcesu! Banki zyskują na bankowości internetowej, gdyż zmniejszają koszty zatrudnienia personelu, a kolejki w bankach są dużo mniejsze. Z kolei klienci mają stały dostęp do swoich pieniędzy i możliwość korzystania z usług, co przy obecnym tempie życia jest szalenie istotne.

Reply