Skręcenie stawu

Skręcenie stawu

Skręcenie stawu

Czasem chwila nieuwagi może kosztować nas wiele. Jednym z najczęstszych urazów jest uszkodzenie stawu. Powstaje na skutek zniszczenia tkanek miękkich stawu, których zadaniem jest utrzymanie go we właściwej pozycji. Poszkodaniu zazwyczaj ulega torebka i chrząstka stawowa oraz więzadła.

Do skręceń stawu może dojść w przypadku przeciążenia, gdy wykonuje się ciężką pracę fizyczną. Ponadto wszelkie niefortunne ułożenia stawu mogą skutkować kontuzją. Do uszkodzeń stawów skokowych często dochodzi u kobiet, które są zwolenniczkami noszenia bardzo wysokich obcasów.

Objawy skręcenia stawu

Głównym objawem chorobowym są dolegliwości bólowe w okolicy zmienionego stawu.

Intensywność bólu zwiększa się w przypadku dotykania i ruszania kończyną. W okolicy uszkodzonego stawu skóra jest obrzęknięta, sina i gorąca.

Jak sobie pomóc?

Można przynieść sobie ulgę stosując leczenie domowe. Przede wszystkim należy jak najprędzej unieruchomić bolącą kończynę. Przedtem zdejmij wszelkie przedmioty oraz ubrania z bolącego miejsca, a więc biżuterię, ubranie czy obuwie. Wówczas sięgnij po bandaż elastyczny lub opaskę i usztywnij staw. Musi to być w miarę ciasno wykonane, jednak nie za mocno. Jeśli poszkodowany odczuwa dotyk i może ruszać kończyną to znak, że bandaż lub opaska nie została założona za ciasno. Gdy tak nie jest, należy poluźnić usztywnienie. Chory może uskarżać się na dolegliwości bólowe, które podczas skręcenia stawu są często dość dokuczliwe.

Aby zmniejszyć ból należy przyłożyć okład z lodu lub chłodzący kompres żelowy. Gdy jednak środki te nie przynoszą zamierzonego efektu, można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe.  Dodatkowo, zmienione chorobowo miejsce można posmarować maścią przeciwzapalną i przeciwbólową, które powinny przynieść wielką ulgę choremu. Jednak, gdy dolegliwości nie ustąpią, konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy. Wówczas konieczne jest prześwietlenie stawu, aby ocenić stopień skręcenia i podjęcia odpowiedniego leczenia. Może to być założenie opaski lub gipsu na około trzech do nawet sześciu tygodniu. w przypadku, gdy skręceniu uległ staw skokowy, dodatkowo należy poruszać się o kulach.

Niewątpliwe trzeba oszczędzać chory staw, nie przeciążać go i nie wykonywać żadnych forsujących czynności. Możliwe, że lekarz po zakończonym leczeniu zleci wspomagające zabiegi fizjoterapeutyczne.

Reply