Co warto wiedzieć o marzeniach sennych?

Co warto wiedzieć o marzeniach sennych?

Co warto wiedzieć o marzeniach sennych?

Na sen poświęcamy około jedną trzecią całego życia. Choć w czasie jego trwania regeneruje się przede wszystkim nasze ciało, nie możemy zapominać, że nasz mózg nie próżnuje. To właśnie w naszej głowie rodzą się marzenia senne, których pochodzenie do dzisiaj jest nie do końca zbadane.

W literaturze sen jest pojmowany jako „stan fizjologiczny pozwalający na regenerację sił organizmu”. To, co jest w nim najbardziej pociągające i niezwykłe, to fakt, że w jego trakcie doświadczamy cielesnej bezradności. Świat rzeczywisty, codzienne kłopoty i zmartwienia nie mają tutaj wstępu. Odtąd przenosimy się w inny, lepszy i dostępny tylko dla nas świat.

Sen odbiciem nas samych

Nasze sny idealnie odzwierciedlają to, co w naszym życiu jest dla nas istotne i prawdziwe. Jak w lustrzanej tafli odbijają się więc w nich nasze lęki, obawy, wewnętrzne marzenia czy pragnienia. W tym świecie nie ma żadnych zasad i reguł, jakie funkcjonują w świecie realnym. Sny stanowią odbicie naszego życia, najczęściej ciężko jest nam do końca zrozumieć, jakie niosą za sobą przesłanie.

Marzenia senne według psychoanalityka Ericha Fromma są wyrazem tego, co jest dla nas ważne. I nie są one odpowiedzią na nasze troski czy zmartwienia, dlatego lepiej jest zrozumieć potrzebę samorozumienia własnych uczuć i doświadczeń. Wspólną cechą wszystkich marzeń sennych jest bez wątpienia brak logiki i sensownego uzasadnienia. Nieistotne w snach są czas i przestrzeń. Często w myślach przywołujemy postacie, o których już dawno nie myśleliśmy, a tu niespodziewanie pojawiają się w naszych snach.

Jakie są cechy marzeń sennych?

  • Występują najczęściej w momencie, kiedy człowiek przechodzi fazę snu paradoksalnego, czyli na początku i na końcu jego trwania.
  • Są krótkie, trwają od 10 do 15 minut.
  • Niewiele osób po przebudzeniu pamięta, o czym śniło.
  • Sen zapomina po upływie około ośmiu minut po przebudzeniu.

Co może wpłynąć na rodzaj snu?

Wyróżnia się dwa czynniki: wiek i płeć. Dzieci pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia mają sny o charakterze statecznym. Sceny pojawiające się w nich są pozbawione ruchu, jak obrazki w książce. Między piątym a szóstym rokiem życia do snu wkracza akcja. W wieku siedmiu i ośmiu lat to dzieci zaczynają odgrywać w snach pierwszoplanową rolę, a po upływie ośmiu i dziewięciu lat sny mają taki sam przebieg, jak u ludzi dorosłych. Ta różnorodność w zależności od wieku związana jest z dojrzewaniem mózgu, który pozwala na wykorzystywanie symboli, pojęć i nowych kategorii.

Z kolei w zależności od płci również istnieje specjalny dla każdej z nich podział. Mężczyźni śnią aktywniej. Ich sny są przepełnione dynamiczną akcją. Może to być scena wojenna, podróże czy bijatyki. Zaś sny kobiet są bardziej emocjonalne. Często przewija się wątek rozmowy.

Reply