Nieregularne miesiączki

miesiaczkaU wielu kobiet miesiączka występuje regularnie, co 28 dni. Kiedy mija termin zaczynają się martwić i zastanawiać co może być tego przyczyną. Sprawdź jakie mogą być powody opóźniania się miesiączki i czy zawsze musi to oznaczać coś niedobrego.

 

Przyczyny opóźnienia miesiączki

1. Ciąża

Jeśli współżyłaś nie stosując żadnego zabezpieczania, ciąża nie powinna cię raczej zaskoczyć. Dla pewności powinnaś wykonać test ciążowy, który bez problemu dostaniesz w każdej aptece, a następnie zrobisz w domu. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, udaj się do lekarza, który da ci skierowanie na badanie krwi. Badanie to pozwoli ci uzyskać stu procentową pewność czy to na pewno ciąża.

2. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Jeżeli przez kilka miesięcy stosowałaś pigułki i nagle je odstawiłaś, w takim przypadku zupełnie normalne jest, że układ hormonalny musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji i rozpocząć systematyczną pracę. Kiedy przyjmowałaś tabletki, twoje jajniki nie musiały produkować hormonów, potrzebują więc kilka tygodni by wrócić do normalnej produkcji. Jeśli okres nie pojawia się po 2 miesiącach od odstawienia pigułek powinnaś wybrać się do lekarza.

3. Przewlekły stres

Nerwowe sytuacje w pracy, kłopoty w życiu osobistym to wszystko sprawia, że w twoim organizmie wzrasta poziom prolaktyny czyli hormonu odpowiedzialnego między innymi za hamowanie owulacji. Jego zwiększona ilość może więc być powodem nieregularnych miesiączek, a nawet na pewien czas wstrzymać ją całkiem. Postaraj się rozładowywać napięcie, uprawiaj sport i pozwól sobie na odrobinę przyjemności po pracy – to powinno ci pomóc.

4. Drakońska dieta

Niezdrowe i zbyt ostre odchudzanie sprawia, że w naszym organizmie zaczyna brakować cennych składników odżywczych. Kiedy taka sytuacja trwa dłużej przysadka mózgowa oraz jajniki mogą przestać wytwarzać hormony płciowe. Jeśli dodatkowo katujesz się intensywnymi i ciężkimi ćwiczeniami na siłowni, nic dziwnego, że masz kłopoty z miesiączkowaniem. Aby temu zapobiec pamiętaj, że tylko zdrowa dieta ma sens. Po pierwsze dzięki niej schudniesz powoli, ale skutecznie, bez efektu jojo, a po drugie nie zniszczysz swojego zdrowia.

miesiaczka15. Zmiana klimatu

Wakacje za granicą, zmiana klimatu, trybu dnia czy diety mogą wpływać na produkcję hormonów. Nie denerwuj się więc jeśli miesiączka nie pojawi się pomimo terminu. Gdy wrócisz po długiej i męczącej podróży zaczekaj aż twój organizm dojdzie do siebie i przywyknie do nowych warunków. Jeśli mimo tego menstruacja nie pojawi się, wówczas dla spokoju wybierz się do lekarza.

6. Czas menopauzy

Kiedy w życiu kobiety zbliża się menopauza mogą pojawić się różne zawirowania gospodarki hormonalnej. Jajniki nie pracują już tak intensywnie jak wcześniej, dlatego cykle miesiączkowe stają się nieregularne, aż wreszcie zanikają.

7. Problemy z tarczycą

Miesiączki mogą być również nieregularne z powodu niewłaściwie pracującej tarczycy. Nadczynność lub niedoczynność gruczoły tarczycy ma bardzo wiele kobiet. Aby uregulować miesiączki muszą one przede wszystkim unormować pracę tarczycy.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=k2Y71AVXfAA[/tube]

One Response

  1. Agata

Reply