Jak dbać o stawy?

stawy

Jak dbać o stawy?

Nieprawdą jest, że choroby stawów to domena tylko ludzi starszych. Coraz częściej narzekają na nie ludzie młodzi, nawet ci przed trzydziestym rokiem życia. Zazwyczaj są to ludzie o mało aktywnym trybie życia, czyli tacy, którzy „oszczędzają” – jak się okazuje, jedynie teoretycznie – stawy oraz kości.

Takie oszczędzanie stawów nie jest niczym dobrym. Nasze kości, mięśnie i stawy uwielbiają ruch!  Sport i aktywność poprawiają ich sprawność. Pamiętajmy jednak, że sam ruch nie zawsze wystarcza.

Dlaczego stawy bolą?

Gdy nasze stawy kolanowe, biodrowe czy łokciowe cały czas pozostają w tej samej pozycji bądź bez przerwy wykonują ten sam ruch, substancja je wyścielająca jest przeciążona i uciska niewłaściwie. Wtedy łatwo ulega deformacjom i jest podatna na stany zapalne. Właśnie w takich momentach stawy zaczynają nas boleć, czasami puchną, trzeszczą i strzelają.

Ból odczujemy również po przeciążeniu stawów, na przykład poprzez intensywne ćwiczenia bez rozgrzewki, dźwiganie ciężkich rzeczy, ciągłe obciążanie tej samej partii ciała itp.

Naszym stawom nie sprzyjają też takie czynniki, jak nadwaga, palenie papierosów oraz posuwający się wiek.

stawy

Które stawy są najbardziej narażone?

Najbardziej używane przez nas są stawy kolanowe i skokowe. Kolanowe narażone są na ciągłe przeciążenia, a skokowe na skręcenia. W ciągu swojego życia bardzo mocno eksploatujemy również stawy naszego kręgosłupa. Bardzo częste są bóle pleców spowodowane stopniową degeneracją dysków.

Obecnie częste są też bóle stawów w nadgarstkach z powodu pracy przy komputerze, łokci z powodu noszenia ciężkich rzeczy. Narażony jest również staw biodrowy.

Jak dbać o stawy?

  • Unikaj zbyt dużych ciężarów i przeciążeń

Przeciążenia niszczą chrząstkę stawową, co w znacznym stopniu sprzyja urazom. Gdy nosimy ciężkie zakupy, torby, przenosząc meble. Gdy podnosimy z ziemi ciężar (na przykład dziecko, siatkę z zakupami) schylając się nasz kręgosłup przyjmuje obciążenie około 500 kilogramów! Zawsze więc kucaj i dopiero wtedy sięgaj po daną rzecz. Zakupy noś w dwóch siatkach, tak by obciążenie było z dwóch stron identyczne. Wybierz plecak zamiast torby na jedno ramię.

  • Ruszaj się, ale z głową

Stawy nie znoszą dobrze zbyt ciężkiego treningu. Nie lubią tenisa, biegania (szczególnie po asfalcie), podnoszenia ciężarów. Dobrze wpływa na nie pływanie, ćwiczenia w wodzie, joga, marsz, nordic walking. Najważniejsze jest aby trening był systematyczny, najlepiej jedna godzina dziennie. Możemy zacząć ćwiczenia stopniowo, na przykład kilkunastu minut dziennie i stopniowo zwiększać czas.

  • Noś zawsze wygodne obuwie

Obcasy wyglądają bardzo pięknie i zmysłowo, jednak noszone na co dzień mogą naszym stawom wyrządzić dużą krzywdę!  Sprzyjają ścieraniu chrząstki w stawach kolanowych,  znacznie obciążają stawy biodrowe, stóp i kręgosłupa.Najlepsze dla zdrowia są buty z obcasem 3 04 centymetry. Dobrym rozwiązaniem jest też miękka podeszwa amortyzująca wstrząsy.

  • Sprawdź, na czym śpisz

Twoje stawy są aktywne i pracują nawet podczas Twojego snu. Bardzo ważny jest więc wygodny materac: nie za twardy i nie za miękki. Idealny to taki, który pod naszym ciężarem ugina się około 3 centymetry. Poduszka ortopedyczna lub niewielki jasiek też są mile widziane.

  • Powiedz stanowcze „nie” nadwadze

Nadwaga nigdy nie jest dobra i nie wpływa na nic korzystnie. Ale najgorzej wpływa na nasze stawy. Każdy zbędny kilogram to bardzo duże obciążenie dla nich, szybsze ścieranie się chrząstki i jej deformacje. Nadwaga szkodzi szczególnie naszym kolanom i biodrom.

  • Ogranicz do minimum stres

Stresu nigdy nie uda nam się całkiem pozbyć, warto go jednak ograniczyć. Spróbuj mniej się denerwować, nie bierz wszystkiego zawsze na serio. Wpłynie to korzystnie na każdą sferę Twojego życia, ale też na stawy! Stres wpływa źle na odżywienie stawów, powoduje ciągłe napięcie mięśni, co też źle wpływa na stawy.

Na stres świetnie wpływa ruch, a ruch pomaga też przecież na stawy!

  • Sięgaj też po zioła

Czosnek i cebula pomogą złagodzić ból. Dobrym rozwiązaniem jest również imbir. Są to naturalne środki, których substancje mają działanie przeciwbólowe i kojące. Sięgaj po nasiona wiesiołka, olej z ogórecznika (kwas gamma linolenowy).

One Response

  1. Juditka

Reply