Astygmatyzm – częsta choroba oczu

Prawidłowo funkcjonujące oko skupia promienie światła w jednym punkcie, na siatkówce.

W przypadku astygmatyków, obraz skupia się w dwóch punktach, co w konsekwencji prowadzi do nieostrego widzenia.

Astygmatyzm

Astygmatyzm

Astygmatyzm – objawy

Charakterystycznym objawem astygmatyzmu jest widok za mgłą przedmiotów widzianych zarówno z daleka, jak i z bliska.

Chory może odczuwać ból głowy, często przeciera oczy, często mruży je, ponieważ osoby z tą dolegliwością starają się uzyskać ostrzejszy obraz poprzez zmianę w ogniskowej.

Chory dostrzega gwiazdy jako plamki albo jako proste lub krzywe linie.

Nie zauważy linii pionowej i poziomej jednocześnie.

Często kontury przedmiotów są nieostre, przez co odczuwa zaburzenia przestrzenne.

W przypadku astygmatyzmu u małego dziecka, jeśli nie zostanie zdiagnozowany i leczony do trzeciego roku życia, wówczas może dojść do utraty wzroku w jednym lub obojgu oczu.

Diagnoza

oczyAstygmatyzm może zdiagnozować jedynie lekarz okulista na podstawie odpowiednich do tego badań. Takie narzędzia jak keratoskop, keratometr czy wideokeratografia to narzędzia pomagające w ustaleniu niezborności oka.

Wszystkie badania przy uzyciu wspomnianych przyrządów nie są bolesne dla pacjenta, zaś okuliście dają szeroki obraz na temat rogówki pacjenta.

W codziennym funkcjonowaniu astygmatyzm bardzo przeszkadza, dlatego potrzebna jest korekcja tej dolegliwości.

W tym celu służyć mogą zarówno okulary korygujące lub soczewki kontaktowe wyposażone w szkła cylindryczne lub miękkie soczewki toryczne lub w przypadku dużej wady – soczewki twarde.

Warto zadbać o zlokalizowanie pochodzenia astygmatyzmu. W przypadku, gdy jest następstwem zaćmy, zniknie po jej zoperowaniu, jeśli jest rogówkowa – można leczyć za pomocą laseru.

Ciekawostką jest, że prawie każdy człowiek posiada astygmatyzm fizjologiczny, który wynosi zazwyczaj do około 0,5 dioptrii. Dochodzi do niego na skutek załamania się rogówki bardziej w pionie niż w poziomie.

Reply