Instalacja LPG – czy warto?

lpg

Instalacja LPG – czy warto?

LPG to mieszanka propanu oraz butanu, używana generalnie jako gaz, jednak w pojemnikach pod ciśnieniem, w których jest przechowywana, przyjmująca postać cieczy. To jedno z najbardziej powszechnych źródeł energii, po które sięgnął także przemysł motoryzacyjny.

Jakie są powody, dla których warto zainstalować LPG w samochodzie? Czy są sytuacje, kiedy lepiej z tego zrezygnować? Czy LPG ma jakieś wady? Wyjaśniamy poniżej.

Korzyści z montażu instalacji LPG w samochodzie

Popularność instalacji gazowych LPG w naszym kraju zaczęła wzrastać w latach 90. XX wieku i od tamtej pory trend wzrostowy ciągle się utrzymuje. Jedną z przyczyn takiego stanu jest zwłaszcza aspekt ekonomiczny – ceny gazu są o około 45% niższe niż ceny benzyny bezołowiowej Pb95, portfelowi nie szkodzi również fakt, że średnie spalanie gazu jest nieco wyższe (o ok. 20%) niż w przypadku benzyny, bo w przeliczeniu na 100 km i tak bardziej opłaca się używać jako paliwa gazu. Dodatkowo, dzięki zdublowaniu systemu zasilania paliwem, możemy po jednym zatankowaniu zarówno benzyny, jak i gazu, przejeżdżać większe odległości.

Zalet wynikających z montażu instalacji gazowej w samochodzie obok niewątpliwego aspektu finansowego jest sporo. Warto pamiętać m.in. o tym, iż zbiornik na gaz jest lekki, co wiąże się z faktem, że instalacja LPG jest niskociśnieniowa. Dodatkowo silnik iskrowy, czterosuwowy nie potrzebuje żadnych wyjątkowych zabiegów, które pomogą mu przystosować się do pracy na paliwie, jakim jest LPG 0 powinno to przyjść raczej bezproblemowo.

Niewątpliwie ważnym atutem instalacji gazowej w samochodzie jest to, że LPG jest korzystniejszy dla środowiska – przyczynia się bowiem do emisji do powietrza mniejszej niż w przypadku benzyny ilości gazów cieplarnianych.

Wady instalacji gazowej LPG

Należy pamiętać także o wadach instalacji LPG, których istnienia nie można pominąć. Posiadanie instalacji gazowej nie wyklucza całkowicie korzystania z paliwa, jakim jest benzyna – zwłaszcza w zimie zalecane jest uruchamianie na niej silnika w związku z koniecznością ogrzewania parownika płynem chłodniczym. Dodatkowo niezbyt częste korzystanie z układu zasilania benzyną czy regularne sytuacje, kiedy jego poziom znajduje się poniżej rezerwy, mogą przyczynić się do awarii pompy paliwa.

Poza tym butla gazowa, mimo iż lekka, zajmuje jednak sporo miejsca w bagażniku samochodu i nieco ogranicza jego funkcjonalność. Koszty przeglądów instalacji LPG i jej serwisowania bywają wyższe niż w przypadku silników benzynowych.

Trzeba też pamiętać o problemach z instalacją gazową, wynikających z jej niewłaściwego montażu – co zdarza się ciągle dość powszechnie. Otóż wadliwy montaż, źle skonfigurowana instalacja gazowa mogą się m.in. przyczynić do uszkodzenia rury wydechowej, katalizatora, utrudniać jazdę, np. w sytuacji, gdy instalacja została źle dobrana do pojemności oraz typu silnika.

Kiedy można zamontować instalację LPG?

Instalację LPG stosuje się w samochodach z silnikami benzynowymi (gaźnikowymi, z jedno- i wielopunktowymi układami wtryskowymi), silnikami dwusuwowymi oraz z silnikiem Diesla.

Jak jeździć z instalacją LPG?

Są instalacje gazowe, które decydują same o przełączeniu silnika na zasilanie LPG, są też takie (starszej generacji), które musimy samodzielnie przełączyć – dopiero wtedy, kiedy silnik jest dobrze rozgrzany.

Co 10 tys. km należy odwiedzić serwis, zrobić przegląd instalacji i wymienić filtr gazu, sprawdzić filtr powietrza, świece zapłonowe itp.

Pamiętać też trzeba o tym, żeby nie jeździć samochodem z instalacją gazową bez benzyny, gdyż pompa paliwa cały czas pracuje i benzyna niezbędna jest jej do chłodzenia.

Dodatkowe informacje na temat instalacji LPG

Zasady doboru instalacji gazowej czy warsztatu, któremu warto zlecić jej montaż, omówiono poniżej.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=uYje3O-pxYc[/tube]

 

Zasady działania instalacji sekwencyjnego wtrysku gazu LPG omówiono poniżej.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=sL4M_6Gah1A[/tube]

 

LPG jako paliwo wielu zastosowań omówione zostało poniżej.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=rZxHnIfCfc4[/tube]

Reply