Zasady holowania samochodu

holowanie samochodu

Zasady holowania samochodu

Niekiedy zdarza się tak, że samochód ulega awarii. Wówczas mamy do wyboru dwie opcje. Jedną z nich jest telefon do pomocy drogowej, która za odpowiednie pieniądze odholuje nasze auto do warsztatu. Jednakże takie rozwiązanie naszego problemu będzie nas trochę kosztowało. Głównie z tego powodu większość z nas wybiera to drugie wyjście z sytuacji, a więc holowanie zepsutego samochodu przez drugie auto.

Jeśli mamy znajomego, który mógłby nas odholować, to praktycznie połowa sukcesu. Jeśli jednak nie mamy nikogo znajomego w pobliżu, wystarczy poprosić o pomoc kierowców z przejeżdżających obok aut.

Zasady bezpiecznego holowania samochodu

Choć może się wydawać, że holowanie samochodu jest wręcz banalnie proste, to są to jedynie pozory. Dlatego przede wszystkim należy zachować bezpieczeństwo i ostrożność. Należy również pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych, których złamanie grozi dość wysokim mandatem.

Do holowania samochodu potrzebnych jest dwóch kierowców i dwa pojazdy – jeden holowany, a drugi holujący. Najlepiej jest wtedy, gdy bardziej doświadczony w takich sytuacjach kierowca będzie kierował samochodem holowanym. Warto również wcześniej uzgodnić sposób porozumiewania się, jeśli zajdzie potrzebna natychmiastowego zatrzymania się lub też wykonania innego manewru. Może to na przykład być podwójny dźwięk klaksonu. Obydwaj kierowcy powinni również cały czas kontrolować to, co się dzieje z drugim pojazdem, aby w razie potrzeby szybko zareagować.

Do holowania uszkodzonego samochodu przeważnie stosuje się linkę holowniczą o długości około 6 metrów. Ważne zatem jest, aby podczas jazdy była ona odpowiednio naprężona. Jeśli będzie się ona momentami ciągnęła po ziemi, to szarpnięcia mogą być niestety tragiczne w skutkach. Również na zakrętach linka ciągnięta po jezdni może zaplątać się dookoła koła, co także bywa niezwykle niebezpieczne.

Prędkość auta holującego nie powinna przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Tak stanowią przepisy ruchu drogowego, a taka prędkość z całą pewnością będzie bezpieczna. Nie należy zatem jej przekraczać.

Oznaczenie obydwóch samochodów jest również bardzo istotne. To właśnie dzięki temu inni kierowcy i uczestnicy ruchu drogowego wiedzą, że auto jest holowane i mogą odpowiednio się zachować, na przykład podczas wyprzedzania. Samochód holujący powinien zatem mieć włączone światła mijania. Samochód, który jest holowany powinien być oznaczony z tyłu trójkątem ostrzegawczym. Samochód holowany nie powinien włączać świateł awaryjnych, ponieważ to może wprowadzić innych kierowców w błąd.

Zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy obydwoma samochodami jest również niezwykle istotne. Ta odległość powinna wynosić około 4 metry. Ponadto linka holownicza powinna być czerwona, czerwono-biała lub mieć zawieszoną na środku żółtą bądź też czerwoną chorągiewkę. Nie zapominajmy, że najważniejsza jest jej dobra widoczność.

Zachowanie stałej prędkości pozwoli ograniczyć nagłe szarpnięcia i hamowania. Wówczas również jest czas na odpowiednią reakcję, a także linka holownicza pozostaje odpowiednio naprężona. Należy również pamiętać, aby ją dobrze przymocować, ponieważ w przeciwnym wypadku, łatwo będzie ją zerwać lub uszkodzić zderzak samochodu.

Uszkodzony samochód, który będzie holowany, powinien mieć przekręcony w stacyjce kluczyk. Dzięki temu przy pierwszym większym skręcie nie zablokuje się kierownica. W razie słabej widoczności powinien on również mieć włączone światła pozycyjne.

Holowanie samochodu wymaga doświadczenia. Kierowcy powinni być skoncentrowani i uważni. W takiej sytuacji nie trudno jest o stłuczkę. Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, nic złego nie powinno się stać.

Jak holować samochód? – film

Poniższy film przedstawia zasady holowania samochodu.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=3dIlcemYXVI[/tube]

Reply