Kobieta za kierownicą – fakty i mity

Kobieta za kierownicą - fakty i mity

Kobieta za kierownicą – fakty i mity

Na temat kobiet – kierowców wygłasza się wiele opinii. Często są one także obiektem żartów i kpin.Często zdarza się, że kabareciarze w swoich skeczach przywołują obraz kobiety za kierownicą, która np. myli kierunkowskazy –  miga w prawo, skręca w lewo.

A mimo to kobiety jeżdżą o wiele bardziej przepisowo od mężczyzn i są sprawcami mniejszej ilości wypadków. Bezpieczeństwo zapewnia podzielność uwagi, którą my, kobiety, mamy opracowaną do perfekcji. W obecnych czasach nie ma już nikogo, kogo dziwiłby widok damy za kierownicą. Lubimy to robić i chcemy to robić. Przecież samochód nie stanowi przynależności do tylko jednej z płci. Jak się okazuje, z roku na rok powstaje coraz więcej ośrodków doskonalenia kierowców, gdzie instruktorami są właśnie panie! Mało tego, w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego coraz częściej kobiety są egzaminatorkami.

Jaka jest różnica między panem kierowcą a panią?

Zgodnie z danymi przekazanymi przez instruktorów nauki jazdy, dziewczęta, które zapisują się na kurs i uczą się jeździć, na początku robią to bardzo nieudolnie. Często zdarza im się jechać żółwim tempem w miejscu, gdzie dozwolona prędkość to 50 km/h. Wielokrotnie mają problemy z parkowaniem, co najlepiej widać na placu manewrowym po ilości poprzewracanych pachołków. Jednak w miarę upływu czasu ich predyspozycje do jazdy poprawiają się i ich wyniki są coraz lepsze. Faktem jest, że gorzej przyswajamy wiedzę praktyczną. Zanim bezbłędnie ruszymy na wzniesieniu z hamulca ręcznego, to wcześniej usłyszy to cała okolica… Jednak rzadko kiedy zdarza się, aby panie popełniały dwa razy ten sam błąd. Bardziej przywiązują uwagę do szczegółów.

Zalety kobiet – kierowców

Panie kształcące się na kierowców uważnie spoglądają na trasę, zapamiętują mijane znaki drogowe, dostosowują się do panujących przepisów drogowych oraz warunków na drodze. Niestety, istnieją tzw. wyjątki od reguły. Przykład stanowią dziewczęta, które przekraczają dozwoloną prędkość w mieście czy próbują ominąć korki, jadąc prawą stroną. Jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Zazwyczaj kobiety cechuje podzielność uwagi, której mężczyźni mogliby się od nas uczyć. Statystyki mówią same za siebie. Panie powodują na drogach znacznie mniej wypadków niż panowie, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

Oczywiście niejedna z pań mogłaby co nieco bardziej podszkolić swoje umiejętności i przyswoić sobie dobrze zasady ustępowania pierwszeństwa przejazdu na drodze, co świetnie jest niekiedy widoczne na skrzyżowaniach. Jednak nie oznacza to wcale, że kobiety są gorszymi kierowcami od facetów. Przecież zdarzają się też i mężczyźni, którzy potrafią porysować karoserię przy parkowaniu czy urwać lusterko. Prawda?

Kobieta za kierownicą z przymrużeniem oka:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=5V_gOSUMjBo[/tube]

One Response

  1. karolina

Reply