Żylaki

zylakiNie przejada same, a nie leczone mogą być naprawdę groźne. Pierwszą metoda terapii nie zawsze jest operacja. Żylaki wymagają raczej tego , byśmy na co dzień w specjalny sposób zaczęły dbać o swoje nogi. Żylaki to głównie problem kobiet, u których ścianki żył są cieńsze i pod wpływem hormonów żeńskich – delikatniejsze. Niestety kobieta oglądająca swoje nogi, traktuje żylaki jak cellulit, czyli problem kosmetyczny. Tymczasem mogą być one sygnałem poważnego schorzenia, przewlekłej choroby żylnej, której ostra forma – zapalenie żył – rzeczywiście wymaga operacji. Ale wcześniejsze etapy, które przecież kobieta  także obserwuje, wymagają innych metod, wśród nich naszej dłużej aktywności. Bez tego choroba będzie postępować. Dlatego decyzje o operacji pozostawimy lekarzowi. I stosujemy się do jego zaleceń w terapii.

Jak w brew logice, nasza krew żyłami wraca do serca?
Dzieje się tak między innymi , dzięki pompom, czyli mięśniom nóg, szczególnie łydek, które kurczą się i popychają  krew do góry. Ich pracę wspomagają zastawki wewnątrz żył, które otwierają się tylko w jedna stronę, tak aby przepychać krew ku górze. Uszkodzone zastawki przeciekają i krew gromadzi się w nogach.

Ten nadmiar rozpycha żyły już  widoczne. Fioletowe popękane zgrubienia to właśnie żylaki. A opuchnięte, zmiany koloru , zsinienie, wreszcie same żylaki – to późne objawy choroby. Wcześniejszym sygnałem są zmiany w stopach, które szczególnie u osób otyłych nie utrzymują obciążenia, tak jak kolana z powodu nadmiaru kilogramów są koślawe. Z kolei stopy staja się płaskie. A to sprzyja nieprawidłowemu krążeniu krwi. Także leczenie płaskostopia to jeden z elementów  terapii.

Na dalszym etapie zmian obserwuje się przebarwienia i stwardnienia, szczególnie w okolicy kostek. Młodszymi braćmi żylaków są  tzw. pajączki. Szczególnie na łydkach i pod kolanami, najpierw widzimy niebieską sieć, a potem dopiero miejscami zgrubiałe, granatowe żyły. Taki stan na pewno trzeba pokazać lekarzowi. Zaniedbanie może prowadzić do owrzodzenia spowodowanego zastojem krwi w żyłach, do niedokrwienia tkanek, łatwych skaleczeń i nie gojących się ran.

Bardzo ważnym elementem diagnostyki jest rozmowa z pacjentką, uzyskanie wszelkich informacji dotyczących dyskomfortu związanego z nogami. Bada się również tętno w nogach. USG naczyniowe, pozwalające ocenić przepływ  krwi w naczyniach  krwionośnych, jest potrzebne by sprawdzić, jaki jest ich stan, tez gdy sa wątpliwości  co do diagnozy lub gdy lekarz  chce zmienić sposób leczenia.

Oczywiście USG jest niezbędne, jeśli rozważana jest operacja. Wielu specjalistów uważa, że chirurgiczne usunięcie żylaków  w zaawansowanym stanie lepiej przeprowadzić przed zajściem w ciążę. Z ich obserwacji wynika, że zapobiega to dalszemu rozrastaniu żylaków, a poza tym nie powoduje  ich ponownego powstawania podczas ciąży.

Zabieg chirurgiczny stosuje się w cięższych przypadkach, gdy doszło do zapalenia żył. Ale decyzja na jakim etapie  jest to potrzebne należy  do lekarza. Usuwa się całe niesprawne żyły lub ich fragmenty albo je zamyka i wycofuje  z obiegu krwi. W tym drugim wypadku używa się lasera bądź preparatów  wstrzykiwanych do żył. Ale decyzja na jakim etapie jest to potrzebne zależy do lekarza . Usuwa się całe niesprawne żyły lub ich fragmenty albo je zamyka i wycofuje  z obiegu krwi. W tym drugim wypadku używa się lasera bądź preparatów wstrzykiwanych do żył.

Kiedy krew nie może przejść przez zarośnięta żyłę, wybiera sobie inny szlak. Nie jest to szkodliwe dla krążenia . Ważne, by po zabiegu zacząć szybko chodzić. W tych łagodniejszych przypadkach używany jest także laser. Pod wpływem jego punktowej energii krwinki czerwone znikają , a żyła zarasta.

Noszenie specjalnych rajstop usprawnia przepływ krwi. Trzeba zakładać je zgodnie z instrukcją.

Dobra metoda poza domowymi sposobami  jest kompresjoterapii, czyli noszenie specjalnych rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych. Stopień ucisku zależy od zaawansowania choroby i tylko lekarz może to ustalić, nie nalezy więc wybierać rajstop na własna rękę. Te specjalne rajstopy można kupić w aptekach lub sklepach ze specjalnym sprzętem medycznym. Ich faktura jest nierówna , a stopy wzmocnione. Uciskają one nogi nieregularnie, co usprawnia przepływ krwi. Poza tym ucisk zmniejsza średnice żył, a to pomaga wypychać krew do góry.

Niestety żylaki bywaja choroba przewlekłą , także dlatego ze lubią wracać

Kiedy grożą ci żylaki?

  • jeśli rodzice maja ten problem, oznacza to odziedziczony defekt, czyli słabsze napięcie  ścian żył 75% chorych ma takie predyspozycje
  • jesteś otyła , nie mierz tego na oko , tylko sprawdź swoje BMI, dotyczy to również zagrożonej  grupy kobiet, czyli kobiet w ciąży. Poza nadmiarem kilogramów  i ograniczeniem ruchu ryzyko zwiększa  nacisk na żyły  powiększonej macicy, do którego dochodzi  od około 6 miesiąca ciąży. Nacisk ten utrudnia odpływ krwi z nóg i jeszcze jedno  – pod wpływem wysokiego poziomu progesteronu ścianki żył tracą  elastyczność, staja się rozpulchnione. A to także oznacza utrudnione  krążenie krwi w kończynach.
  • pracujesz wiele godzin na stojąco, predyspozycje zwiększa ciepło  czyli zawód kucharza, niebezpieczne jest także zbyt duże niebezpieczne siedzenie, gdyż bezruch utrudnia przepływ krwi ku górze

Zalecenia :

  • zimny prysznic od kostek  do góry nóg  plus masaż szorstka gąbką
  • uprawianie sportu – wskazany jest aqua aerobic, lub pływanie, także jazda na rowerze, z ćwiczeń gimnastycznych rowerek, nożyce, wytrenowane nogi to sprawniejsze żyły i lepszy przepływ krwi
  • masaż nóg od palców w górę , wieczorem i rano
  • noszenie wygodnego obuwia
  • odpoczynek za wyciągniętymi nogami, trochę w górę powyżej linii serca i opartymi o ścianę . W tedy krew będzie łatwiej odpływać w stronę serca
  • odchudzanie trzeba pozbyć się zbędnych  kilogramów, by nogi były mniej obciążone

Zakazane :

  • gorące kąpiele, sauna, długie opalanie, depilacje gorącym woskiem
  • noszenie szpilek
  • zakładanie nogi za nogę , bo utrudnia to krążenie krwi.

Reply