Rak sromu

raksromuProfilaktyka

Regularne wizyty u ginekologa.
Ten rodzaj raka występuje głównie u kobiet w wieku starczym. Wskutek niedoboru hormonów następuje obkurczanie się skóry przy ujściu pochwy ale także skóry mniejszych i większych warg sromowych. Skóra jest słabiej ukrwiona, mniej elastyczna, podatna na naderwania, wysuszona może swędzić. Może wystąpić marskość sromu, uznawana za stan przedrakowy. Wcale jednak nie jest powiedziane, że każda marskość sromu musi przerodzić się w raka. Profilaktycznie podaje się preparaty hormonalne w oku przekwitania, co ma zapobiegać wysychaniu i kurczeniu się warg sromowym. Stosuje się miejscowo maści i czopki dopochwowe z zawartością estrogenów
Wczesne wykrycie raka sromu jest jak najbardziej możliwe. Podcierając się  po oddaniu moczu, kobieta wyczuwa niewielką brodawkę czy narośl przypominającą znamię

Leczenie
Jeśli zmiana rakowa jest jeszcze mała, można ją pod pewnymi warunkami usunąć operacyjnie. Jeśli jednak zostały zaatakowane węzły chłonne okolicy pachwinowej, jest konieczne wycięcie całego sromu. W znieczuleniu ogólnym wycina się wówczas mniejsze i większe wargi sromowe, łechtaczkę, część wzgórka łonowego oraz tkankę tłuszczową i łączną. Pozostają: ujście pochwy i cewki moczowej. Najczęściej nie ma potrzeby wycinania odbytu i części jelita grubego. Ponieważ w czasie tego zabiegu może dojść do dużego upływu krwi operuje się najczęściej nie skalpelem, lecz metodą elektrokoagulacji. Rany się nie zaszywa, musi się sama zagoić.
Jeśli operacja nie jest możliwa oraz przy przerzutach do węzłów pozostaje zastosowanie radioterapii.

Rak i naturalne metody leczenia

Przy schorzeniu złośliwych, takich jak rak, a nawet przy objawach stwarzających choćby cień podejrzenia o charakter nowotworowy (torbiele jajników, guzki i toi Im I sutka itd.), naturalne metody leczenia są raczej nieskuteczne. Jeśli podejrzewa się chorobę nowotworową , jest konieczne jak najszybciej przeprowadzenie odpowiednich badań i zdiagnozowania przez specjalistę. Alternatywne metody niosą ze sobą  niebezpieczeństwo opóźnienia rozpoznania choroby i doprowadzenia do sytuacji, że uleczalny w zasadzie rak  osiągnie stadium i tak zaawansowane, że uniemożliwi to wszelka pomoc. Przy raku jak i przy innych schorzeniach złośliwych można stosowac wspomagające  mwtody alternatywne (np. stosując odpowiednią dietę, stosując środki homeopatyczne i roślinne), które po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym mogą  się okazać bardzo pomocne. Jednak ograniczenie się do  takich środków oraz samoleczenia  czy leczenia przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji, niesie ze sobą poważne zagrożenia życia.

dieta _Rak i  odżywianie

Istnieje związek między sposobem odżywiania a stanem zdrowia organizmu.
Amerykańscy naukowcy są zdania, że od 30 do 50% wszystkich przypadków raka jest spowodowanych nieodpowiednią dietą.
Nie ma jednak diety zdrowej dla każdego człowieka! Musi ona być dostosowana  do indywidualnych wymogów danej osoby. To co dobre dla człowieka wykonującego ciężką pracę fizyczną, może się okazać szkodliwe dla wykonującego głównie pracę siedzącą.
Oczywiście samo tylko właściwe odżywianie nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed chorobą nowotworową. Nieodpowiednie odżywianie z kolei prowadzi do zaburzeń w przemianie. Nie są one wprawdzie same w sobie rakotwórcze, mogą jednak sprzyjać rozwinięciu się choroby nowotworowej.

Pięć ogólnych zasad zdrowego odżywiania

Przestrzeganie tych zasad bez wątpienia zmniejszy ryzyko zapadnięcia I

  • Nie należy się odżywiać monotonnie; zapobiega to powstawaniu niedoborów szczególnych składników.
  • Potrawy i napoje nie powinny być ani za gorące, ani za zimne, ponieważ trawienie zaczyna się już w jamie ustnej.
  • Lepiej zjeść więcej mniejszych posiłków niż mniej większych.
  • Nadmiar pożywienia to nie tylko zbyt duża waga ciała, co pociąga za sobą nadciśnienie i ryzyko zawału serca, Nadmiar pożywienia sprzyja również wzrostowi komórek rakowych

Jak zmniejszyć ryzyko powstania raka?

Z czego należy, w miarę moćliwości zrezygnować:

  • peklowane, wędzone i pieczone mięso
  • wędzone ryby produkty z białej mąki
  • cukier

Zaleca się spożywanie:

  • chudego mięsa produktów mlecznych i zawierających kwas mlekowy
  • Dużych ilości jarzyn i owoców
  • Wody mineralnej
  • Herbat ziołowych

Napoje alkoholowe są dozwolone tylko w ilości umiarkowanej.

Istnieje związek między rodzajem pozywienia a zachorowaniem na raka. Stwierdzono, że mormoni, którzy prowadzą bardzo higieniczny i ascetyczny tryb życia, znacznie rzadziej zapadaja na nowotwory.
Stwierdzono również zależność między rakiem sutka a spożywaniem bogatego  w cukier pożywienia. Kraje o małym spożyciu cukru np. Japonia, maja niezwykle mały wskaźnik zachorowań na tę chorobę, natomiast kraje  o dużym spożyciu cukru np. Kanada, odpowiednio większy.
Podobno niepodważalny związek stwierdzono między dieta uboga w substancje wypełniąjace np. błonnik a częstością występowania raka jelita grubego.

Odżywianie w czasie choroby

Diety stosowane w przypadku raka układa się przy założeniu iż komórka rakowa różni się pod względem swoich funkcji od komórki normalnej. Opracowano różnego rodzaju  posty prowadzące  do prawdziwego zagłodzenia  komórek rakowych. Należy jednak pamiętać , że diety takie znacznie osłabiają też sam organizm pacjenta. mimo to stwierdzono, że rygorystycznie jednostronne pożywienie  np. dieta buraczana , potrafi doprowadzić do zatrzymania rozwoju, a nawet cofania się guza. Jednak wyleczyć raka w ten sposób się nie da

Pięć zasad dotyczących diety hamującej rozwój raka:

  • unikac nadmiernej ilosci pozywienia
  • Zrezygnowac z cukru  i produktów białej mąki
  • Podobnie należy  zrezygnować w miarę możliwości z mięsa, zwłaszcza tłustego i wędzonego
  • spzywać możliwie mało białka, a jeśli juz to pochodzenia roślinnego
  • zjadac dużą ilość jarzyn, owoców, produktów pełnoziarnistych (zawieraja błonnik) jak tez produktów zakwaszających takich jak kapusta kiszona, produkty zawierajace kwas mlekowy. Zapewniaja one wasowość środowiska w jelitach, sprzyjajac rozwojowi pozytecznych bakterii. bogate  w cukier pożywienie  powoduje powstawanie  odczynu zasadowego, sprzyjając rozwojowi bakterii szkodliwych dla organizmu.

Reply