Grzybicze zapalenie paznokci

grzybica paznokciGrzybicze zapalenie paznokci z reguły wywołują dermofity. Znacznie częściej atakują  płytki palców  niż dłoni. Choroba może ograniczyć się do jednego paznokcia  albo kilku, ale zdarzają się przypadki  grzybicy  wszystkich  paznokci u rak i u nóg. Najczęściej grzyby osiedlają się na pierwszym i piątym paznokciu stopy.

Prawdopodobnie dlatego, że  buty najszczelniej  przylegają do tych palców. W większości grzybic  paznokci wywołanych przez dermofity najpierw na tzw. wolnym brzegu płytki, pojawia się  biała lub żółta nieregularna plama.

Zmiana ta rozrasta się powoli i może objąc cała płytkę . Paznokieć staje się gruby, nieprzeźroczysty i matowy i ma coraz ciemniejsza barwę: od żółtej  po niemal brązową . Płytka może się oddzielać od łożyska i kruszyć. niestety zakażeniu grzybiczemu czasem towarzyszy nadkażenie bakteryjne.

I wtedy sprawa się komplikuje, bo i z postawieniem właściwej diagnozy są kłopoty i leczenie jest znacznie dłuższe , trudniejsze. Jeśli więc zauważymy na paznokciu  podejrzaną plamę  nie zwlekajmy z wizytą  u dermatologa.

Leczenie grzybicy paznokci zależy od stopnia  jej zaawansowania . Jeżeli sa to początki choroby i płytka nie jest bardzo zniszczona, czasem wystarcza smarowanie jej  specjalnym lakierem albo naklejanie miniplasterków  zawierających substancje przeciwgrzybicze. Taka kuracja może trwać nawet do trzech miesięcy. Przy bardziej rozległych zmianach – kiedy płytka jest poważnie zniszczona, lub gdy uszkodzona jest większość paznokci – dermatolog zapisuje leki doustne

Nie wolno:

 1. pożyczać butów, a nawet przymierzać cudzego obuwia, uzywać tzw. gościnnych kapci
 2. dopuszczac do pocenia się stóp
 3. nosić skarpetek z duzą domieszką sztucznych tworzyw
 4. nosić butów niedopasowanych, które mogą powodować otarcia i drobne zranienia
 5. wchodzic na basen , do sauny, pod wspólny prysznic bez zabezpieczeających klapek
 6. korzystać z cudzych przyborów do pedikiuru i obcinać paznokci zaokrąglając brzegi (powinny być proste)
 7. chodzić na pediukiur  do salonów kosmetycznych , które są z higieną na bakier
 8. korzystac z cudzych ręczników, gąbek, przyrządów do pediukiru i manikiuru
 9. chodzic boso w pokojach hotelowych, internatach, akademikach, solariach, fitnes klubach, siłowniach

2 komentarze

 1. sabina
 2. kasavana

Reply