Dlaczego benzyna jest droga?

Benzyna

Dlaczego benzyna jest droga?

Tankowanie samochodu od jakiegoś czasu jest dla wielu osób prawdziwym horrorem. Wszystko przez rosnące ceny paliw – zarówno benzyny jak i oleju napędowego. Obecnie za litr benzyny 95 trzeba już zapłacić od 5,50 do nawet 5,90zł, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Dlaczego benzyna jest tak droga? Dlaczego cały czas drożeje? I od czego to właściwie zależy?

Winą za rosnące ceny paliw obarczamy zazwyczaj rząd, bo… kogo by innego. Prawda jest jednak taka, że rząd ma niewiele wspólnego z podwyżkami na stacjach paliw w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W znacznym stopniu są one spowodowane czynnikami zewnętrznymi, czyli sytuacją na światowych rynkach. A na to niestety nikt w Polsce nie ma wpływu.

Od czego zależą ceny benzyny, czyli ile paliwa w paliwie?

Wyjściową ceną benzyny jest cena ropy notowanej na giełdzie w Londynie. W chwili obecnej wynosi ona 124$ za baryłkę, czyli za około 159 litrów benzyny. Po przeliczeniu na złotówki, po obecnym kursie, wychodzi na to, że litr benzyny kosztuje…2,42zł!

Oczywiście jest to cena surowej ropy „u producenta” – rafinerie sprzedają ropę drożej, a stacje benzynowe muszą na niej zarobić. Do ceny podstawowej doliczają zatem swoją marżę. Ponadto ponoszą też dodatkowe koszty związane z magazynowaniem i transportem paliwa oraz stosowaniem biopaliw. Wszystkie te operacje zwiększają końcową cenę benzyny o kilkanaście procent.

Można zatem przyjąć, że cena samego „paliwa w paliwie” wynosi około 2,8zł za jeden litr. A gdzie cała reszta prawdziwej ceny? Reszta to podatki.Składaniki ceny paliwa

Akcyza, VAT, podatek paliwowy

Celem akcyzy jest ograniczenie sprzedaży dóbr szkodliwych oraz takich, których zasoby są ograniczone – na przykład paliwa. Wbrew pozorom akcyza na paliwa jest w Polsce stosunkowo niska i wynosi „tylko” ok. 400 euro za 1000 litrów. Po przeliczeniach daje to 1,65zł za każdy litr benzyny. Kolejne 10 groszy to opłata paliwowa.

Razem mamy więc 4,55zł i jest to cena benzyny… netto. Do niej należy jeszcze doliczyć 23% podatku VAT i otrzymujemy 5,60zł, czyli cenę jaką mniej więcej widzimy na stacjach benzynowych. Jak widać, tylko połowa tej ceny to kwota wynikająca z „rachunku ekonomicznego” (koszty + marża). Druga połowa to podatki!

Dlaczego benzyna drożeje?

Cena ropy - wykres

Źródło: Bankier.pl

Choć podatki „dolewane” nam wraz z benzyną są wysokie, obwiniane rządu za gigantyczny wzrost ceny paliw w ciągu ostatnich 3 lat, jest raczej nieuzasadnione. W końcu podatki od paliw zawsze był wysokie. Dlaczego zatem benzyna drożeje? Powód jest jeden: bo drożeje ropa.

W ciągu ostatnich 3 lat, cena ropy na światowym rynku wzrosła aż o 180%. W marcu 2009, za baryłkę ropy płaciliśmy 45$, co dawało 0,88zł za litr ropy. Dzisiaj jest to 2,42zł. W połączeniu z utrzymującym się dość wysokim kursem dolara, jest to główny powód wysokich cen paliw na stacjach benzynowych – właśnie dlatego benzyna drożeje.

One Response

  1. TroC

Reply