Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Ten sposób żywienia ma na celu nie tylko tracenie zbędnych kilogramów, ale także poprawienie stanu zdrowia stosującej go osoby, głównie jeśli chodzi o zapobieganie chorobom serca i układu krążenia.

Menu składa się w głównej mierze z nieprzetworzonych produktów zbożowych, które posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu na długo dają uczucie sytości i zapobiegają napadom wilczego głodu, a także nasion, głównie roślin strączkowych i orzechów, warzyw i owoców, ryb, głównie morskich oraz oliwy z oliwek, którą w miarę możliwości zastępuje się wszystkie inne tłuszcze.

Dieta śródziemnomorskaCo należy ograniczyć?

Znacznie ogranicza się natomiast ilości spożywanego czerwonego mięsa, mleka i jego przetworów oraz jaj. Należy także stosować minimalne ilości soli, jak najczęściej starając się zastępować ją świeżymi lub suszonymi owocami. Można za to pozwolić sobie na odrobinę alkoholu, a nawet zalecane jest, by codziennie do obiadu wypijać kieliszek czerwonego wina, co poprawia krążenie.

Najważniejsze produkty zbożowe

Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się tym, iż – w przeciwieństwie do większości diet – najważniejszym pokarmem nie są produkty białkowe, a zbożowe. Zatem najwięcej powinno się spożywać pieczywa pełnoziarnistego, grubych kasz, płatków owsianych, jęczmiennych i żytnich, a także brązowego ryżu i makaronu oraz naturalnego muesli, oczywiście bez dodatku cukru.

Dieta śródziemnomorskaDuże ilości owoców i warzyw

Należy jeść duże ilości warzyw i owoców, przy czym najbardziej polecane są bogate w antyoksydanty pomidory, marchew, dynia, morele i brzoskwinie. Jak najczęściej powinno się także jadać kapustę, szpinak, czarne porzeczki, truskawki, natkę pietruszki, paprykę i wszelkie warzywa zielone. Najlepiej jest oczywiście jeść świeże warzywa, ale gdy jest to niemożliwe (na przykład ze względu na porę roku), można jadać owoce z mrożonek, które są niemal tak samo bogate w witaminy i składniki odżywcze jak świeże. Bardzo istotną pozycję w diecie stanowią także nasiona roślin strączkowych – soja, ciecierzyca i soczewica. Warto się do nich przekonać, choćby dodając je do sałatek czy też przygotowując z nich pełnowartościowe dania. Na przekąskę można jadać orzechy i migdały.

Z czego zrezygnować?

Jeśli zaś chodzi o produkty, których należy się wystrzegać, to są to głównie pokarmy zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich przede wszystkim słodycze, fast-foody, wieprzowina, golonka, smalec, tłusty nabiał i inne tłuszcze zwierzęce. Trzeba przestać smażyć potrawy, przekonując się do gotowania, najlepiej na parze i pieczenia bez dodatku tłuszczu. Jak najczęściej należy stosować oliwę z oliwek, która pomaga Dieta śródziemnomorskaobniżyć cholesterol, a także olej rzepakowy.  Bardzo polecane są również tłuste ryby morskie.

Dieta na całe życie

Jeśli chodzi o czas stosowania diety śródziemnomorskiej, to nie ma tu żadnych wytycznych, ponieważ jest to program do stosowania na całe życie i stosowanie go tylko przez jakiś czas nie na wiele się zda, jeśli zaraz potem powróci się do jedzenia tłustych, mocno solonych i smażonych w głębokim tłuszczu potraw.

Reply