Jak samodzielnie badać piersi?

Jak samodzielnie badać piersi?

Jak samodzielnie badać piersi?

Ostatnio coraz więcej słyszymy na temat tego jak ważna jest kontrola piersi i wczesne wykrywanie wszelkich zmian. Niestety często jest tak, że jesteśmy zbyt zabiegane i zajęte codziennymi obowiązkami, aby wybrać się na badanie do lekarza. Dlatego właśnie warto jest raz na jakiś czas samej badać swoje piersi w domu. Sprawdź jak prawidłowo to zrobić.

 

1. Stań przed lustrem z opuszczonymi rękami, obejrzyj piersi z przodu i z boku, zwracając uwagę na zmiany ich kształtu lub wyglądu skóry. Powtórz oględziny, trzymając ręce uniesione do góry.

2. Lewą rękę załóż za głowę. Palcami prawej zataczaj kółka wzdłuż lewej piersi. Sprawdź, czy nie ma stwardnień.

3. Trzymając lewą rękę w górze, palcami prawej zbadaj okolice brodawki lewej piersi. Ściśnij brodawkę. Zobacz, czy nic z niej nie wycieka.

4. Połóż się, wsuń poduszkę pod lewy bark, rękę załóż za głowę. Prawą dłonią zbadaj wewnętrzną i górną powierzchnię lewej piersi.

5. Leżąc, ułóż lewą rękę wzdłuż ciała. Prawą zbadaj dolną i zewnętrzną powierzchnię lewej piersi. Następnie obmacaj wgłębienie pod pachą zwracając uwagę na ewentualne obrzmienia, zgrubienia. W identyczny sposób zbadaj prawą pierś.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=wd-dRxxf-mY[/tube]

One Response

  1. wiara

Reply