Dlaczego niebo jest niebieskie?

niebo

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Niebo to część atmosfery widziana z dowolnego obiektu astronomicznego. Kiedy w dzień patrzymy w niebo, ma ono kolor niebieski, z kolei nocą jest czarne, czasami pokryte gwiazdami. Na pewno czasami zastanawiamy się, co sprawia, że niebo jest właśnie koloru niebieskiego?

 

Na kolor nieba wpływają cząsteczki gazów, które znajdują się w powietrzu. Światło słoneczne to mieszanina wszystkich kolorów tęczy, a każda z nich ma swoją długość fali. Najdłuższe to fale czerwone oraz żółte, a najkrótsze to fale niebieskie i fioletowe. Im krótsza fala, tym bardziej się odbija.

Cząsteczki gazów mocno rozpraszają fale o mniejszej długości. Krótkie fale, które mają kolor niebieski są więc wielokrotnie rozpraszane w różnych kierunkach w czasie przechodzenia przez atmosferę.

Fale dłuższe docierają do naszych oczu po linii prawie prostej , a krótsze, które odpowiadają barwie niebieskiej docierają do nas z każdej strony, dlatego wydaje nam się, że niebo ma właśnie kolor niebieski.

nieboKiedy Słońce zaczyna zachodzić, niebo zmienia swój kolor na żółty i pomarańczowy. Wtedy promienie słoneczne pokonują o wiele dłuższą drogę niż w południe, dlatego do Ziemi dostaje się światło o niskich częstotliwościach, mających odcienie czerwone. Podobna sytuacja powtarza się w czasie, kiedy Słońce wschodzi.

Na niebie zależnie od panujących warunków atmosferycznych widziane jest także Słońce, Księżyc, planety i gwiazdy. Naturalne zjawiska, które dostrzegamy na niebie to również chmury, tęcze, zorze polarne, opady atmosferyczne czy pioruny podczas burzy.

Działalność człowieka też przyczyniła się do zjawisk, jakie można zaobserwować na niebie. W wyniku ludzkiej działalności w dużych miastach można zauważyć tworzący się smog, a nocą tzw. zanieczyszczenie świetlne.

 

 

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=_NixHe-JeMQ[/tube]

Reply