Jak działa bomba wodorowa?

Jak działa bomba wodorowa?

Jak działa bomba wodorowa?

Bomba wodorowa, skonstruowana po raz pierwszy w USA w 1946 roku, to broń o ogromnym zasięgu i sile rażenia. Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób działa, jak przebiega jej wybuch?

Postaramy się udzielić Ci odpowiedzi na to pytanie w poniższym artykule.

Na początek warto wspomnieć, że w bombie wodorowej zachodzi niekontrolowana reakcja termojądrowa, w której ciężkie izotopy wodoru (deuter i tryt) i litu łączą się, tworząc jądra helu. Reakcja ta wywoływana jest przy wysokiej temperaturze rzędu 10 milionów stopni. Aby ją uzyskać, wykorzystuje się wybuch „zapalnika” – bomby atomowej.

Oto, co dzieje się w środku bomby wodorowej podczas wybuchu – na początek paliwo reakcji termojądrowej zostaje umieszczone w cylindrze z uranu, pokrytym powłoką z tworzywa sztucznego. Przez jego środek przebiega pręt zbudowany z plutonu, natomiast na końcu cylindra znajduje się bomba atomowa.

Zasada działania bomby wodorowej:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=rWAod7CKWSU[/tube]

Kiedy bomba wybucha, tworzywo sztuczne wyparowuje, wydzielając jednocześnie duże ilości promieniowania X. Pod jego wpływem cylinder się kurczy: ciśnienie i temperatura w jego wnętrzu gwałtownie rosną, aż stają się na tyle wysokie, że rozpoczyna się reakcja syntezy. Pod jej wpływem wybucha z kolei pręt plutonowy, czyli druga bomba atomowa. Ten wybuch jeszcze przyspiesza reakcję syntezy – w rezultacie wybucha paliwo bomby wodorowej.

Jedną z najsilniejszych jak do tej pory bomb wodorowych zdetonowano 30 października 1961 roku na Nowej Ziemi, u północnych wybrzeży Rosji: jej siła była równoważna wybuchowi około 80 min ton trotylu. Wywołane tym wybuchem fale sejsmiczne trzykrotnie obiegły powierzchnię Ziemi.

Bomba wodorowa – USA 1946

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=j97tBamvC2Y&NR=1&feature=endscreen[/tube]

Reply