Ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodem

Ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodem

Ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodem

Bez względu na to, czy jeździmy nowym lub kilkuletnim samochodem, czy prowadzimy kompaktowe miejskie auto, warto nauczyć się jazdy w stylu eko. To od nas, kierowców, zależy, czy będziemy wydawać fortunę na paliwo, czy też zaoszczędzimy. Nie tylko pieniądze, ale i środowisko.

Ceny na stacjach paliw pewnie niejednego kierowcę przysporzyły o zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz częściej modny staje się eco-draving. To nowy styl jazdy szanujący środowisko, jak i zasobność naszego portfela. A potrzeba tak niewiele, aby wprowadzić go w życie.

Sposoby na oszczędność

Nadużywanie klimatyzacji jest szkodliwe, w dodatku nie tylko dla naszego budżetu. Jednak otwieranie okien podczas jazdy samochodem to znaczny opór powietrza i koło się zamyka. Przewożenie w samochodzie niepotrzebnych rzeczy to również zwiększone spalanie. Jednak większe straty paliwa powoduje niezdemontowany po wakacjach bagażnik dachowy czy stelaż na rowery. Jednak to tak naprawdę niewiele patrząc na fakt, ile paliwa na pusto zużywamy gwałtownie ruszając spod sygnalizacji świetlnej albo raptownie przyspieszając, aby już za chwilą wcisnąć pedał hamulca.

Ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodemKierowcy starej daty byli uczeni, że zanim ruszy się samochodem z miejsca, należy go wcześniej rozgrzać. Tak było kiedyś, teraz każda minuta postoju z włączonym silnikiem i jazda na luzie to strata paliwa. Podobnie jak osiąganie wysokich prędkości czy ślimaczenie w korkach. Można się o tym w bardzo prosty sposób przekonać. Wykonaj test i przejedź się autostradą z prędkością 130 km/h oraz 90 km/h. Drugi przypadek daje aż 20 % oszczędności!

Jakie paliwo tankować?

Wielu kierowców jest zdania, że najlepszym sposobem oszczędzania jest montaż instalacji gazowej lub zakup samochodu z zamontowaną instalacją. W pewnym sensie jest to racja. Jednak opłacalne staje się to w sytuacji, gdy autem jeździ się naprawdę dużo. Przyjmując, że jeśli miesięcznie wykonujesz około tysiąc kilometrów, koszt założenia instalacji LPG zwróci się po roku czasu. Później rzeczywiście będzie oszczędzać, ponieważ gaz jest o wiele tańszy niż benzyna czy ropa. Do niedawna uważano, że ekonomicznymi samochodami są te z silnikiem wysokoprężnym typu diesel, a także nowoczesne „benzyniaki”. Jednak najlepiej wypadają samochody z napędem łączonym, tak zwanym hybrydowym. Są wyposażone w dwa silniki: spalinowy oraz elektryczny, które mogą działać jednocześnie lub naprzemiennie. Im dłużej auto napędzane jest elektrycznie, tym większa oszczędność będzie dla jego użytkownika. Niższe spalanie to nie tylko kilka złotych więcej w kieszeni, ale także mniejsza emisja do środowiska szkodliwych substancji, między innymi dwutlenku węgla.

Reply