Jak przyrządzać zioła?
Do sporządzania leków z roślin zielarskich wykorzystuje się zarówno świeże, jak i suszone liście, łodygi, kwiaty, owoce, nasiona, pędy, kłącza, korzenie, a także korę. Przygotowuje się z nich kilka rodzajów leków.
Najważniejsze z nich omawiamy dzisiaj. Wśród nich są napary, odwary, maceraty, proszki itp., które można stosować na różne dolegliwości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przyrządzać zioła – zapraszamy do lektury.
Różne sposoby przyrządzania ziół
- Napary
Porcję rozdrobnionych ziół wsypać do naczynia, zalać wrzącą wodą i ogrzewać pod przykryciem (nie dopuszczając do zagotowania) co najmniej 15 minut. Następnie odstawić naczynie jeszcze na 15 minut, co kilka minut mieszając. Otrzymany napar przecedzić, a zioła pozostałe na sitku przelać wrzącą wodą, uzupełniając napar do potrzebnej objętości. Napary przygotowuje się najczęściej z liści, kwiatów i owoców.
- Odwary
Porcję rozdrobnionych ziół wsypać do naczynia, zalać wodą o temperaturze pokojowej, starannie wymieszać, przykryć i gotować w zależności od rodzaju surowca od kilku do kilkunastu minut. Otrzymany odwar przecedzić, pozostałe na sitku zioła przelać wrzątkiem, uzupełniając odwar do potrzebnej objętości. Odwary przygotowuje się z korzeni, kory, nasion. W czasie ich przygotowywania traci się część składników leczniczych ziół, głównie olejków eterycznych.
- Maceraty
Rozdrobnione zioła zalać wodą o temperaturze pokojowej i odstawić na kilka godzin, po czym przecedzić, a pozostałe na sitku zioła przelać wodą, uzupełniając macerat do potrzebnej objętości. Maceraty, zwane też wyciągami, przyrządza się na przykład z korzenia prawoślazu i nasienia lnu.
- Proszki
Wymieszane zioła zemleć w młynku na proszek i zażywać w tej postaci, popijając odpowiednią ilością przegotowanej wody lub rozcieńczonym sokiem owocowym. Proszki są bardzo skondensowaną postacią leku roślinnego, szczypta odpowiada jednej szklance naparu lub odwaru. Nigdy nie należy zażywać sproszkowanego dziurawca, świetlika i arcydzięgla, po których może wystąpić uczulenie.
- Gorące kompresy
Rozdrobnione świeże zioła zawinąć w gazę, włożyć do naczynia ceramicznego i zalać na kilka minut wrzącą wodą. Okład wyjąć z wrzątku, ostudzić do pożądanej temperatury i przyłożyć na chore miejsce.
- Zimne kompresy
Świeżo rozdrobnione zioła przykładać na chore miejsca. Klasycznym przykładem zimnego kompresu jest okład z liści babki na stłuczenie lub obtarcie skóry.
- Kąpiele ziołowe
Sporządzić napar lub odwar z jednego lub kilku ziół (w zależności od surowca) i dodać do kąpieli.
- Soki
Roślinę leczniczą zmiażdżyć (np. w maszynce do mięsa). Otrzymaną miazgę włożyć do płóciennego woreczka, wycisnąć sok i od razu wypić. Sok można też zrobić w sokowirówce.
- Nalewki
Wysuszone zioła zalać spirytusem 70%. Po kilku dniach można zażywać wyciąg w ilości kilku lub kilkunastu kropli, rozcieńczonych niewielką ilością wody.
W warunkach domowych można z ziół robić syropy, gotując np. owoce rośliny leczniczej w wodzie z cukrem. Trudniej jest uzyskać olejki, ponieważ otrzymuje się je przez destylację parą wodną, co wymaga zastosowania metod laboratoryjnych i przemysłowych. Natomiast warto pamiętać, że wiele roślin leczniczych, zanim zacznie sporządzać się z nich leki, można z pożytkiem dla zdrowia zjadać w postaci różnych sałatek.