Kawa a zdrowie

kawa

Kawa a zdrowie

Są osoby, które każdy dzień zaczynają od filiżanki aromatycznej kawy. Jednak nie wiadomo do końca czy jest to uzależnienie od kofeiny, czy po prostu przyzwyczajenie do rytuału, którego nie sposób sobie odmówić.

 

Historia kawy

O tym jak odkryto kawę krąży wiele legend. W jednej bohaterem jest pasterz, który zobaczył, że pasące się na wzgórzu kozy, które skubią owoce rosnących krzaczków stają się zabrudzone. W innej pojawiają się mnisi, którym gryzione ziarenka kawy pomagały wytrzymać długie godziny w skupieniu na modlitwie. Jeszcze inna mówi, że derwisz Omar, któremu duch podsunął gałązkę z owocami, dzięki niej zbudził do życia. Różne są także opowieści dotyczące tego, w jaki sposób kawa dostała się z Bliskiego Wschodu do Europy. W jednych źródłach podane jest, iż zawdzięczamy to Wenecjanom, zaś inne, że Holendrom. Jedne materiały mówią o wieku XVI, natomiast inne o XVII. Nie ma również zgodności co do daty pojawienia się pierwszej kawiarni; możliwe, że było to w roku 1615 lub 1652 w Londynie, albo w 1683 roku w Wiedniu.

W historii kawy swój udział ma również Jerzy Franciszek Kulczycki. Podczas odsieczy wiedeńskiej szukano kogoś, kto przedostałby się do obozu króla Sobieskiego. Podjął się tego właśnie Kulczycki, również dlatego, że biegle mówił po turecku. Po odsieczy okrzyknięto go bohaterem i zapytano jakiej oczekuje nagrody. Sprytnie poprosił wtedy o pozwolenie na zachowanie porzuconej przez Turków kawy. I tak otworzył w Wiedniu pierwszą kawiarnię, zdobywając większy majątek, niż dałaby mu nagroda pieniężna. Powstające stale kawiarnie niedługo potem uczyniły kawę napojem dla każdego. W Anglii nazywane były „uniwersytetami za grosz”, bo kawa kosztowała pensa, a przy okazji można się było dokształcić, słuchając literackich i filozoficznych dysput. W Ameryce renesans kawy nastąpił po wydarzeniach w Bostonie w roku 1773, kiedy to koloniści przebrani za Indian wyrzucili do oceanu ładunki herbaty sprowadzanej z Wielkiej Brytanii, protestując jednocześnie przeciw cłom na importowane towary. Wtedy właśnie herbata została uznana za napój całkiem niepatriotyczny, a kawa stała się napojem narodowym. W Polsce zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się za czasów saskich, ale ponieważ kawa nie pochodziła od chrześcijan, z początku odnoszono się do niej z rezerwą.

ziarna kawyZalety i wady picia kawy

Kawa zawiera kofeinę, dlatego w odpowiednich dawkach poprawia koncentrację, podnosi ciśnienie krwi, wspomaga trawienie. Jednak przedawkowanie jej może objawiać się bólami głowy, bezsennością, palpitacją serca i niepokojem. Tolerowana dawka kofeiny dla każdego człowieka jest inna, ale za normę uznaje się 100-500 mg dziennie (czyli 1 do 4 filiżanek kawy). Spożycie więcej niż 1000 mg kofeiny w ciągu dnia może okazać się dla organizmu toksyczne. Ważne jest też to, że kofeinę można znaleźć nie tylko w kawie, ale też w herbacie, czekoladzie, napojach gazowanych oraz niektórych lekarstwach. Wypicie kawy wywołuje wiele zmian biochemicznych w organizmie, mianowicie powoduje wzrost stężenia serotoniny i syntezę dopaminy oraz noradrenaliny. Duża ilość kofeiny wywołuje reakcje podobne do tych, które są spowodowane stresem, tzn.: wzrost ciśnienia krwi, zmiany częstotliwości akcji serca, zakłócenia snu. Mała dawka kofeiny obniża częstość akcji serca, z kolei duża powoduje skurcze. Kawa podrażnia także śluzówkę żołądka, a jednocześnie pobudza produkcję kwasów żołądkowych.

Prawdy oraz mity na temat kawy

1.Kawa uzależnia?

Fałsz. Kofeina, która znajduje się w kawie nie uzależnia. Jeżeli jednak pijesz kawę często i w dużych ilościach, możesz po jej nagłym odstawieniu czuć pewien dyskomfort i mieć przykre objawy, takie jak: bóle głowy czy senność. Aby temu zapobiec picie kawy należy ograniczać powoli.

2. Kobiety w ciąży nie mogą pić kawy?

Fałsz. Niektórzy ginekolodzy zabraniają przyszłym mamom picia kawy, ale jest to zakaz na wyrost. Kawa nie ma negatywnego wpływu ani na matkę, ani na dziecko. Oczywiście w ciąży trzeba pamiętać, aby pić ją z umiarem.

3. kawaKawa może psuć humor?

Prawda. Za duża ilość kawy jest przyczyną nerwowości, roztrzęsienia oraz rozdrażnienia. Ludzie nerwowi, albo mający zaburzenia emocjonalne nie powinni nadużywać kawy!

4. Kawa jest powodem problemów z zasypianiem?

Prawda. Jednak takie problemy pojawiają się tylko wtedy, jeśli pije się jej zbyt dużo (ponad trzy filiżanki dziennie).

5. Kawa ma korzystny wpływ na alergików?

Prawda. Kofeina obniża stężenie histaminy, która odpowiada za reakcje alergiczne.

Reply