Kołatanie serca
Kołatanie serca, bardzo przyspieszone tętno, nieregularny puls to niepokojące objaw. Mogą one sygnalizować poważne schorzenia serca, dlatego po ich zauważeniu trzeba koniecznie udać się do lekarza.
Często ich przyczyna okazuje się jednak zupełnie niegroźna i mogą nam pomóc naturalne środki.
Przyczyny kołatań serca
Podczas wysiłku fizycznego i przez jakiś czas po nim serce bije mocno, ponieważ pompuje więcej krwi do wszystkich części ciała, aby dostarczać mięśniom tlenu i substancji odżywczych oraz oczyścić je z dwutlenku węgla i innych zbędnych produktów przemiany materii.
Innym czynnikiem przyśpieszającym bicie serca są stres i lęk, ponieważ zwiększone wydzielanie adrenaliny przygotowuje organizm na walkę lub ucieczkę w obliczu niebezpieczeństwa.
Do innych przyczyn przyśpieszonego lub regularnego rytmu serca należą gorączka, picie płynów zawierających kofeinę, alergia pokarmowa, pewne leki, nadczynność tarczycy i choroby naczyń krwionośnych. Tylko w rzadkich przypadkach przyspieszony rytm serca oznacza groźna dla życia chorobę serca.
Jeden z typów nieregularnego rytmu serca, migotanie przedsionków, zdarza się u 2 % osób po 65 roku życia. Może być wynikiem chorób tarczycy, schorzeń, tętnic lub picia alkoholu. Kiedy do niego dojdzie, należy szybko wezwać pogotowie. Inną, mniej groźną przyczyną nieregularności rytmu serca, jest nieprawidłowe działanie zastawki dwudzielnej w sercu. Na to schorzenie cierpi 5 % ludzi, głównie kobiety. Należy je dokładnie zbadać, ale zwykle nie zaleca się konkretnego leczenia.
Zapobieganie kołataniom serca
Aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń rytmu serca, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca, należy utrzymywać sprawność fizyczną, dużo ćwiczyć, nie palić, stosować techniki kontrolowania stresu, zdrowo się odżywiać i utrzymywać właściwa masę ciała, odpowiednią do wzrostu.
Leczenie zaburzeń rytmu serca
Zaburzenia rytmu, które objawiają się od czasu do czasu przyspieszeniem tętna lub jego wypadaniem, zazwyczaj nie wymagają leczenia, chyba że są objawem choroby lub towarzyszą im inne objawy, np. zawroty głowy.
Ćwiczenia fizyczne
Jeśli ćwiczenia aerobowe wywołują nieprzyjemne szybkie bicie serca, oznacza to że serce i płuca nie radzą sobie z dostarczeniem do organizmu odpowiedniej ilości utlenionej krwi, wzbogaconej składnikami odżywczymi. Kilkumiesięczny okres ćwiczeń prowadzonych pod kontrola specjalisty może wzmocnić serce i zwiększyć objętość płuc.
Przed rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń poradź się lekarza, zwłaszcza, gdy należysz do grupy osób narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego, masz nadwagę lub palisz.
Jak radzić sobie ze stresem?
Jeśli cierpisz na zaburzenia rytmu serca wywołane stresem, znajdź czas na regularny masaż i relaks. Stosowanie technik, które pomogą zmniejszyć napięcie, ochroni Twoje serce przed nadmiernym pobudzeniem dużym stężeniem adrenaliny we krwi.
Co jeść?
Jadaj pokarmy zawierające dużo kwasu foliowego, magnezu, witaminy B6 i B12.
Pozbądź się nadwagi!
Korzyści:
- Jeśli masa tkanek, które krew zaopatruje w tlen, będzie mniejsza, Twoje serce nie będzie musiało ciężko pracować.
- Jeśli sądzisz, że masz alergię pokarmową, spróbuj ustalić, jakie produkty ją wywołują i unikaj ich.
- Jeśli pod wpływem kofeiny serce bije ci bardzo szybko i nie możesz zasnąć, pij kawę bezkofeinową. Najzdrowiej byłoby pić napar z rumianku, który działa uspokajająco.
- Jeśli po wypiciu alkoholu masz szybkie tempo, pij go mniej.
Dieta zdrowa dla serca
Kwas foliowy, magnez, witamina B6 i B12 reagują rytm serca. Dostarczają ich mięso, skorupiaki, warzywa strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i kasze.
Leki ziołowe
Nie zażywaj ziół na zaburzenia rytmu serca, jeśli nie zaleci ci ich lekarz, który dobrze zna się na ziołolecznictwie. Jednym z często zapisywanych ziół jest głóg, który wzmacnia skurcze mięśnia sercowego.
Aromatoterapia
Stosuj olejki uspokajające, np. lawendowy, majerankowy, z pomarańczy gorzkiej lub Neroli. Skrop nimi chusteczkę i wdychaj opary. Wetrzyj kilka kropel w pierś.
Inne terapie
Jeśli źródłem twoich dolegliwości jest brak kondycji, wykwalifikowany trener pomoże ci ustalić program ćwiczeń, które wzmocnia wydajność układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększa jego tolerancje na wysiłek. Metoda biosprzężenia zwrotnego pomoże kontrolować reakcje organizmu na stres i lęk. Regularnie uprawianie jogi, przede wszystkim ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych lub medytacji, doskonale reguluje prace serca.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy odczuwasz niewytłumaczalne zaburzenia rytmu serca.
- Jeśli chciałbyś zacząć uprawiać sport, ale w przeszłości miałeś zaburzenia rytmu serca.
- Gdy zamierzasz zastosować zioła na zaburzenia rytmu serca.
Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:
- Odczuwasz ból w klatce piersiowej, jest ci słabo, masz zawroty głowy, zaburzenia widzenia, duszności, duszności.
- odczuwasz silny strach, rytm serca jest bardzo nieregularny, zmienia się lub gdy tętno wynosi powyżej 140 uderzeń na minutę.