Lęk
Lęk jest reakcja człowieka na zagrożenie fizyczne lub psychiczne. Ostry stan lękowy może wystąpić przed ważnym lub trudnym wydarzeniem.
U niektórych osób lęk utrzymuje się bez przerwy, co poważnie utrudnia wypełnianie codziennych obowiązków. Nazywamy go przewlekłym stanem lękowym.
Objawy lęku
Ostry stan lękowy może nie mieć określonego powodu lub może się wiązać z konkretnym, przeczuwanym nieszczęściem.
Niekiedy towarzyszą mu objawy fizyczne, takie jak kurcze żołądka, suchość jamy ustnej, przyśpieszone bicie serca, poty biegunka, bezsenność. W okresach przewlekłego lęku człowiek czuje się wzburzony, lecz nie wie, z jakiego powodu. Niektórzy ludzie przeżywają niespodziewane napady paniki.
Objawy – między innymi poczucie duszenia się, ból w klatce piersiowej, drżenia, mrowienie rąk i stóp, omdlenia i przerażenie – mogą być bardzo silne.
Objawy lęku – niezależne od postaci, jaką przyjmuje – są niekiedy tak wyczerpujące, że jeśli trwa on dłużej może szkodzić zdrowiu fizycznemu. Trzeba więc znaleźć sposób, żeby uporać się z problemem stanowiącym podłoże lęku.
Zapobieganie lękom
W okresach stresu organizm szybciej niż zazwyczaj wykorzystuje składniki odżywcze. Jeśli ich zapasy nie zostaną uzupełnione, będzie ich stopniowo ubywać z układu nerwowego. Ten niedobór może doprowadzić do stanu lękowego. Dlatego niezmiernie ważne jest prawidłowe odżywianie się. Należy jeść potrawy zawierające dużo błonnika, takie jak pieczywo z pełnej mąki żytniej i brązowy ryż, które działają kojąco.
Należy również włączyć do jadłospisu produkty zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe (pełne ziarno, orzechy, nasiona i warzywa) witaminy (zwłaszcza z grupy B) oraz składniki mineralne, by wzmocnić układ nerwowy by zachować stałe stężenie glukozy we krwi, trzeba jeść często lecz mało. Trzeba również zachowywać właściwą proporcję między wypoczynkiem i wysiłkiem. Wpływa to na dobre samopoczucie i nastawia pozytywnie do życia.
Leczenie lęków
Jeśli jesteś wyjątkowo lękliwą osobą, potrzebujesz zapewne rady profesjonalnego terapeuty, ale samemu także możesz sobie bardzo pomóc.
Zrozumienie własnego lęku
Wielu specjalistów uważa, ze niektórzy ludzie są znacznie podatniejsi na lęki od innych Niekiedy skłonność do niepokoju wyzwalają dawne wspomnienia.
- Pierwszym etapem zwalczania lęku może być uświadomienie sobie jego źródła.
Relaks
Ewolucja wyposażyła nas w zdolność reagowania na niebezpieczne sytuacje nie kontrolowanymi zmianami fizycznymi, które przygotowują nasz organizm do walki lub ucieczki.
Często pozostajemy przez dłuższy czas w stanie zwiększonego i nie znajdującego ujścia napięcia. Można rozproszyć je za pomocą opanowanych wcześniej metod fizycznego i psychicznego rozluźnienia. Dzięki ich stosowaniu będziemy mogli zareagować na kolejne trudne wyzwanie inaczej niż w zmożoną czynnością
- Spróbuj uczęszczać na grupowe ćwiczenia fizyczne lub uprawiaj inne formy wysiłku fizycznego, które zmniejsza napięcie mięśniowe i emocjonalne.
- Wykonuj jakieś uspokajające zajęcia, np. słuchaj muzyki, uprawiaj ogródek.
- Zapisz się na grupowe zajęcia medytacyjne lub relaksuj się przy kasecie wideo albo magnetofonowych.
- Kiedy poczujesz niepokój, ćwicz stopniowe rozluźnienie mięśni lub wykonuj relaksujące ćwiczenia jogi.
Pozytywne myślenie
Pomaga ono skupić myśli na pozytywnych stronach życia oraz własnej osobowości.
Odżywianie
Niekiedy lęk i depresja pobudzają łaknienie.
- Jedz pokarmy zawierające dużo witaminy z grupy B i dużo wapnia, magnezu, gdyż niedobory tych składników mogą pogłębić niepokój.
- Jedz mniej cukru i produktów z białej mąki.
- Unikaj picia alkoholu i napojów zawierających kofeinę.
- Pij natomiast wodę mineralną, soki owocowe i kojące herbatki ziołowe.
Aromatoterapia
Jeśli czujesz napięcie fizyczne, zrób sobie masaż barków z dodatkiem olejków eterycznych. Możesz również dodać olejki do kąpieli lub nawilżacza.
- Przygotuj olejek do masażu, dodaj po dwie krople olejków: geraniowego, lawendowego i sandałowego oraz jedną kroplę bazyliowego, 2 łyżki oleju tłoczonego na zimno np. roślinnego lub z migdałów.
- Dodaj do kąpieli kilka kropli olejku geraniowego lub lawendowego. Możesz również dodać do miski i wdychać opary z miski z gorąca wodą.
Leki ziołowe stosowane w stanach lekowych
- Pij filiżankę herbatki z werbeny, melisy lub rumianku trzy razy dziennie przez 2-3 tygodnie.
- Zioła te wpływają korzystnie na układ nerwowy.
- Żeby złagodzić napięcie i lepiej spać w nocy, pij również herbatki z pieprzu metystynowego, melisy, kozłka lekarskiego, chmielu lub kwiatów męczennicy bądź zażywaj te zioła w postaci tabletek.
Esencje kwiatowe Bacha
To esencje, które łagodzą negatywne odczucia. Niektóre z nich są szczególnie wskazane w leczeniu lęków.
- Gdy czujesz niesprecyzowany lęk, zażywaj cztery razy dziennie esencji z kwiatów: osiki, mirrabelki, modrzewia, figlarka plamistego, kasztanowca czerwonego i zwyczajnego oraz posłonka
- W napadach panicznego lęku zażywaj co kilka minut leki pierwszej pomocy, dopóki lepiej się poczujesz.
Inne terapie
W dolegliwościach związanych z lękiem, pomaga psychoterapia i osteopatia czaszki.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy odczuwasz intensywny lęk lub miewasz napady paniki.
- Gdy jednocześnie masz depresję.
- Gdy cierpisz na bezsenność lub zawroty głowy.