Zaburzenia miesiączkowania
Wiele czynników, np. stres, zmiana masy ciała lub sposobu odżywiania się, brak ruchu albo nadmierny wysiłek, mogą zaburzać delikatną równowagę hormonalną cyklu miesiączkowego.
Zaburzenia miesiączkowania to zbyt obfite, nieregularne lub zbyt rzadkie miesiączki. Nie zawsze trzeba stosować leki farmakologiczne, żeby się ich pozbyć.
Miesiączkom bardzo często towarzyszy ból. Najczęściej dokucza nastolatkom i młodym kobietom. Zwykle te dolegliwości kończą się około 25 roku życia lub po urodzeniu pierwszego dziecka.
Przyczyny zaburzeń miesiączkowania
Objawy, które na ogół pojawiają się przed miesiączką i trwają do 12 godzin, mogą być na tyle ostre, że uniemożliwiają normalne życie.
Bóle miesiączkowe, odczuwane w dolnej części brzucha, często przychodzą falami. Czasami towarzyszy im ból w krzyżu i nudności. Ból jest wynikiem skurczów macicy, wywołanych dużym stężeniem prostaglandyn.
Niewłaściwy sposób odżywiania się i brak ruchu mogą zaostrzyć bóle po czterdziestce lub jeśli pojawiły się one po raz pierwszy od dłuższego czasu, mogą być objawem innej choroby, np. endometriozy. Polega ona na tym, że fragmenty błony śluzowej macicy dostają się do jamy brzusznej i umiejscawiają w innych narządach. Podczas miesiączki komórki te pęcznieją i krwawią, wywołując stan zapalny sąsiednich tkanek.
Obfite krwawienia zdarzają się najczęściej przy pierwszych miesiączkach, a następnie u kobiet przed czterdziestką i pięćdziesiątką. Najczęściej są one spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania się, stresem, zapaleniem miednicy, mięśniakami lub endometriozą.
Nieregularne i zbyt rzadkie miesiączki to dolegliwość pierwszych pierwszych lat miesiączkowania, która mija, gdy proces owulacji ustabilizuje się. Okresy mogą być nieregularne również w ciągu kilku lat poprzedzających menopauzę.
Gwałtownie kończące się krótkie miesiączki oraz krwawienia między nimi często towarzyszą trudnościom z zajściem w ciążę. Skrócenie miesiączki może być wywołane zaburzeniami hormonalnymi związanymi z napięciem nerwowym lub zespołem Steina i Leventhala, który powoduje, że na jajnikach pojawiają się liczne torbiele, często w wyniku nadwagi.
Do innych przyczyn nieregularnych okresów należą polipy maciczne oraz rak macicy lub szyjki macicy. Krwawienie między miesiączkami może się pojawić, kiedy kobieta zażywa środki antykoncepcyjne lub stosuje hormonalną terapię zastępczą. Zbyt intensywne ćwiczenia, utrata masy ciała i zaburzenia pokarmowe mogą również zaburzyć prawidłowy cykl miesięczny.
Jak walczyć z bólem miesiączkowym?
Na tydzień przed miesiączką należy się odżywiać szczególnie starannie, żeby zapobiec zachwianiu równowagi prostaglandyn w ścianie macicy. Należy jeść dużo pokarmów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, magnez, cynk, oraz witaminy B, C i E. Zaparciom można zapobiegać, pijąc dużo płynów oraz jadając warzywa, owoce i kasze. Unikaj potraw zawierających białą mąkę, cukier i nasycone kwasy tłuszczowe.
Masaż
Codzienny masaż brzucha i pleców w tygodniu poprzedzającym początek miesiączki odpręża mięśnie i zapobiega bólom. Brzuch masuj sobie sama. Poproś, by ktoś zrobił Ci masaż pleców, używając olejku ze słodkich migdałów lub słonecznikowego.
Ćwiczenia
Regularnie ćwicz wszystkie mięśnie, najlepiej uprawiając pływanie, jogę lub aerobik. Jeśli odczuwasz bóle, uklęknij i podeprzyj się rękami, a następnie szybko uginaj i unoś plecy w krzyżu. Poruszając biodrami w górę i w dół, zwiększasz ukrwienie macicy, co pomaga zapobiegać zastojowi krwi w jej ścianie.
Ciepło
Weź ciepłą kąpiel lub połóż się do łóżka, przykładając do brzucha i krzyża termofor. Możesz również położyć gorący okład na podbrzusze na trzy minuty, po czym zastąpić go zimnym kompresem na pół minuty, powtarzając to dwa lub trzy razy. Jeśli ból jest ostry, połóż na brzuch i krzyż ciepły okład.
Leki ziołowe
Przy silnych bólach połączonych ze względnie słabym krwawieniem, pij trzy razy dziennie napar z żółtodrzewu żółtego, kaliny koralowej, pluskwicy sercolistnej, niepokalanka, rumianku lub imbiru, osobno lub w postaci mieszanek.
Leczenie obfitych krwawień
Jeśli krwawienia są obfite, należy zwrócić się do lekarza. Tylko badania mogą wykluczyć anemię, mięśniaki macicy lub endometriozę.
Co jeść?
Jedz pokarmy, które zawierają dużo witaminy C i flawonoidów, żeby wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, oraz takie, które dostarczają dużo żelaza, ponieważ obfite krwawienie może wywołać anemię.
Aromatoterapia
Podczas miesiączki masuj wieczorem brzuch mieszanką dwóch kropli olejku różanego z rumianu szlachetnego i szałwii muszkatołowej, czterech kropli olejku majerankowego i dwóch łyżek oleju ze słodkich migdałów lub oliwy z oliwek.
Leki ziołowe
Przygotuj napar lub nalewkę z różnych części korzenia trójlistka prostego, pluskwicy sercolistnej, rzepiku, gorzknika kanadyjskiego i liści malin. Równie skuteczny jest napar lub nalewka z mieszanki dzięgla chińskiego i niepokalanka. Pij trzy razy dziennie.
Leczenie nieregularnych miesiączek
Co jeść?
Staraj się utrzymywać masę ciała odpowiednią do wzrostu i, co ważne, unikaj zarówno głodzenia, jak i objadania się.
U kobiet, które mają zbyt małą masę ciała, owulacja może zostać zahamowana, co spowoduje, że miesiączki staną się nieregularne. Nadwaga może spowodować, że na jajnikach mogą powstać torbiele lub że miesiączka będzie przerywana. Aby zrzucić zbędne kilogramy lub poradzić sobie z zaburzeniami pokarmowymi, warto zwrócić się do lekarza o poradę.
Ćwiczenia fizyczne
Staraj się ćwiczyć regularnie, jeśli jednak miesiączki staną się nieregularne lub zanikną, skróć czas przeznaczony na ćwiczenia o 10-20 % i w każdym tygodniu zrób sobie 1-2 dni odpoczynku.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy masz obfite, nieregularne miesiączki.
- Gdy cierpisz na dotkliwe bóle miesiączkowe trwające kilka dni w każdym miesiącu.
- Gdy nie możesz zajść w ciążę.
- Gdy krwawisz między miesiączkami.
- Gdy miesiączkowanie zanika.