Magnez – strażnik spokoju

Magnez

Magnez

Drżenie powiek, bolesne skurcze mięśni, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, nagłe kołatanie serca… mogą to być objawy niedoboru magnezu. Kiedy go nam brakuje, nerwy „puszczają”.

Byle błahostka wywołuje wybuch złości, byle wysiłek fizyczny przyprawia o solidne zmęczenie. Trudno się skoncentrować i zebrać myśli. Nauka nie wchodzi go głowy, a o twórczej pracy nie ma nawet mowy.

To tak jakby nagle został odciąć dopływ paliwa do mózgu – szare komórki odmawiają współpracy. A stres atakuje wówczas z podwójną siłą, bo słabną siły obronne organizmu. Co jest tego powodem? Niedobór magnezu.

Energia pod kontrolą

Magnez Od magnezu zależne są przemiany energii w komórce. W ich rezultacie powstaje wysokoenergetyczny ATP (adenozynotrój-fosforan). To akumulator dla komórek, uniwersalny nośnik energii, który działa sprawnie „pod kontrolą” magnezu. Tylko wtedy bowiem kolejne porcje energii trafiają błyskawicznie do mięśni, komórek nerwowych i pozostałych obszarów ciała.

Dzięki magnezowi dystrybucja jest dopasowana do potrzeb – większe dostawy dla mięśni maratończyka lub komórek nerwowych studenta, mniejsze dla osoby wypoczywającej.
O istotnej roli magnezu w utrzymaniu dobrej kondycji świadczy też fakt, że jest potrzebny do działania 300 enzymów w organizmie człowieka. Bez zarzutu może jednak wypełniać swe zadania tylko wtedy, kiedy jest go pod dostatkiem.

Przyczyny braku magnezu

Codzienne posiłki powinny dostarczać potrzebnej dla zdrowia porcji magnezu, czyli 250-350 mg. Niedobór tego pierwiastka w glebie sprawia jednak, że jest go mniej mniej również w pokarmach i coraz więcej osób cierpi na niedobory.

„Wypłukać” magnez z organizmu może nadmiar kawy i herbaty, brak go osobom nadużywającym alkoholu, cukrzykom, z chorobami serca i tym, którzy przeszli długie leczenie szpitalne. Drastyczne diety odchudzające drastycznie też „wypłukują” z organizmu magnez. Ubywa go też po intensywnym wysiłku.

Magnez Jak uzupełnić niedobory magnezu?

Braki magnezu od razu daje się odczuć, oprócz ogólnego rozbicia i zmęczenia odczuwamy też rozdrażnienie. Jaka jest recepta? Musimy zadbać o uzupełnienie codziennych dostaw tego biopierwiastka.

Dietę wzbogacić o „magnezowe bomby”, takie jak kasza gryczana, soja, czekolada, kakao, fasola, orzechy, banany oraz warzywa liściaste. Można też sięgnąć po gotowy preparat z magnezem.
Uzupełnienie magnezu uspokoi serce oraz nerwy. Przywróci równowagę rozdygotanemu układowi nerwowemu.

Reply