Owoc kiwi
Aktinidia chińska, zwana też agrestem chińskim, jest pnączem z charakterystycznymi czerwono owłosionymi pędami, wyrastającym do wysokości 8 m. Uprawia sieją w Chinach, Nowej Zelandii, Kalifornii oraz w południowych regionach Europy.
Owocami aktinidii, znanymi pod nazwą kiwi, są owalne jagody ważące do 80 g. Mają cienką, owłosioną, ciemnozielonobrązową skórkę i zielony, smakowity, soczysty miąższ, zawierający małe, czarne, jadalne nasiona. Kiwi swym oryginalnym smakiem nieco przypomina melon, agrest i truskawkę. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, kwasy organiczne, cukry, pektyny. W medycynie ludowej Dalekiego Wschodu owoce te stosuje się jako środek zapobiegawczy i leczniczy przy szkorbucie oraz krwotokach. Inne źródła przypisują owocom kiwi działanie wzmacniające i zwiększające odporność organizmu na przeziębienia.
Owoc kiwi zapobiega i pomaga w leczeniu:
- nowotworów – zawiera glutation, który przeciwdziała mutacji genów mogących zainicjować raka
- depresji – zawiera serotoniny działające antydepresyjnie
- nadciśnienia – zawiera cenne antyoksydanty. Luteiny pomagają walczyć z nadciśnieniem, a potas reguluje ciśnienie krwi
- przeziębienia i grypy – zawiera wiele witamin, w tym witaminę C, która ułatwia leczenie infekcji.
- dodatkowo kiwi ma tylko 50 kcal i posiada substancje wspomagające odchudzanie.
W temperaturze 0 stopni C można kiwi przechowywać nawet 6 miesięcy (w temperaturze pokojowej dojrzewają szybko). Dojrzały owoc ma suchą skórkę, która delikatnie naciśnięta trochę się ugina. Owoce z wierzchu wilgotne oraz zbyt miękkie są na ogół przejrzałe i nie mają już ani tak wspaniałego aromatu, ani smaku.
Kiwi najlepiej jeść na surowo. Można przekroić owoc na połówki i wyjadać miąższ łyżeczką, lub też obrać ze skórki (najlepiej ostrym nożem) i pokroić w plasterki. Doskonale nadaje się na sałatki owocowe, a także na kompoty, syropy, a nawet wina. Plasterkami kiwi można apetycznie udekorować różne koktajle, lody i ciasta.
Sałatka egzotyczna
Składniki: Puszka mandarynek (lub 5 świeżych, najlepiej bezpestkowych klementynek), 1-2 kiwi, 2-3 banany, cytryna, łyżka miodu, kieliszek koniaku.
Wykonanie: Do osaczonych (lub świeżych, obranych ze skórki i podzielonych na cząstki) mandarynek dodać pokrojone w plasterki banany oraz ćwiartki owoców kiwi. Wymieszać z sokiem z cytryny, miodem i koniakiem. Dobrze schłodzoną sałatkę podawać w szklanych naczyniach. 100 g – 85 kcal.
Sałatka serowo-owocowa
Składniki: 20 dag żółtego (twardego) sera, 3 kiwi, plaster ananasa i brzoskwinia z puszki. Sos: 150 ml jogurtu naturalnego, łyżeczka curry, po łyżce oleju i soku z cytryny, szczypta soli, pieprz.
Wykonanie: Ser pokroić w niewielkie paski. Plaster ananasa oraz obrane ze skórki kiwi i brzoskwinię pokroić w kostkę. Z podanych składników przyrządzić sos, wymieszać go z owocami oraz serem i oziębić. Podawać na przekąskę. 100 g – 150 kcal.