Porządki w sypialni

Sypialnia to miejsce szczególne, które powinno kojarzyć się nam z odpoczynkiem, relaksem, odprężeniem. Nie powinnyśmy tam przenosić pracy, zmartwień – to wszystko należy zostawić tuż przed jej progiem.

Niestety, bardzo często sypialnia staje się miejscem, w którym przechowujemy o wiele więcej rzeczy, niż jest to wskazane. Jeżeli są uporządkowane, możemy przymknąć na ten fakt oko, jeżeli natomiast pojawia się bałagan, nieład – konieczne stają się porządki. Jak się za nie zabrać?

Najważniejsza jest szafa – gdyż często okazuje się, że nagle zabrakło w niej miejsca, nawet jeżeli jest pokaźnych rozmiarów. Złota zasada – powinny się w niej znajdować tylko ubrania na daną porę roku.

Dobrze jest więc wyjąć wszystko, czego w danym sezonie nie będziemy na pewno nosić, i posegregować, zastanawiając się, czy chcemy daną rzecz założyć w przyszłości, czy raczej już to nie nastąpi. Z takimi ubraniami, których nie założymy więcej, najlepiej się pożegnać – oddać lub wyrzucić. Pozostałe rzeczy, które chcemy zatrzymać, najlepiej zapakować do worków lub pudeł i zanieść na strych lub postawić u góry szafy, w miejscu, gdzie nie będą nam przeszkadzać.

Mała rada! Na worki czy pudła warto nakleić karteczki ze spisem rzeczy – w razie gdy będziemy szukać jakiegoś swetra czy sukienki, nie będziemy musiały otwierać wszystkich o kolei.

Warto również uprzątnąć toaletkę – często staje się ona przechowalnią przeróżnych rzeczy, które nie powinny się na niej znaleźć. Dobrze jest przejrzeć kosmetyki, sprawdzić terminy ważności, a na wierzchu pozostawić tylko te spośród nich, których używamy regularnie – pozostałe spokojnie mogą leżeć w szufladach.

Nie możemy zapomnieć i o łóżku – pamiętajmy, że pościel wymaga regularnego wietrzenia, np. na balkonie czy przy otwartym oknie, gdyż zwiększa się dzięki temu komfort sny, pozbywamy się zalegającego w niej kurzu, roztoczy itp. Wnętrza tapczanów natomiast warto raz na jakiś czas odkurzyć – tam również lubi gromadzić się kurz, przyczyniający się niejednokrotnie do alergii i utrudniający zasypianie.

Reply